17 Ağustos Depremi’nin üzerinden 23 yıl geçti

ŞENGÜL AZBAY/ÖMER FARUK CEBECİ – Tarz üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan ve “asrın felaketi” namına tanımlanan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden 23 yıl geçti.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 17 Ağustos 1999’birlikte saat 03.02’de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi; Kocaeli, Yalova, Sakarya, İstanbul ve Düzce’bile yıkıma neden oldu.

TBMM Yer Sarsıntısı Riskinin Araştırılarak Deprem Yönetiminde Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi· Için Kurulan Sedir Araştırması Komisyonunun Temmuz 2010 günlü raporuna bakarak, depremde 17 bin 480 emanet hayatını kaybetti, 43 bin 953 birey yaralandı.

Yaklaşık 200 bin kişinin evsiz kaldığı, 66 bin 441 göz ve 10 bin 901 gelişim yerinin yıkıldığı depremden 16 milyona yakın emanet ayrı ayrı düzeylerde etkilendi, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 iş yerinde hasar tayin edildi.

Kentsel tahavvül çalışmalarıyla yaralar sarıldı

Depremde İstanbul’üstelik 454 sevimli yaşamını yitirirken Yalova, Düzce ve Taşmak’ten kentteki hastanelere getirilen yaralılardan hayatını kaybedenlerle bu benzer 981’e çıktı.

İstanbul’bile 1880 kişinin yaralandığı depremde 41 bine mail ev ve hareket durumunda hasar oluştu, 18 bin 162 basamak mutedil ve bunaltıcı şiddetteki hasar yüzünden oturulamaz kuzuluk geldi.

Kentte antrparantez 3 bin 171 okuldan 820’si hasar gördü. Bunların 118’i orta, 13’ü güç hasarlı adına belirlendi. İstanbul’daki 10 bine mail kamu binasının 1137’sinde bir iki, 387’sinde orta, 37’sinde ise aheste hasar oluştu.

İstanbul’da depremden sunu haddinden fazla engel gören meydan Avcılar oldu. İlçede 270 yaşama hayatını kaybederken yüzlerce dirilik üstelik yaralandı. 1823 konut ve 326 aksiyon yerinin yıkıldığı ya da okkalı hasar gördüğü ilçede, 5 bin 106 göz ve 872 hisse senedi durumunda ılımlı hasar, 3 bin 685 hane ve 461 hisse senedi yerinde belli belirsiz hasar meydana geldi.

Bakanlıklar ile TOKİ ve başka kurumların aksiyon birliğinde yapılan kentsel transformasyon çalışmalarıyla depremin yaraları iri oranda sarıldı. TOKİ, belediye ve özel sektör marifetiyle yıkımın yaşandığı kentlerde, deprem yönetmeliğine akıllıca binlerce eskimemiş hane düz yazı edildi.

Başta okullar ve hastaneler kabil kamu binaları oluşmak için hafif hasarlı binalar depreme karşı güçlendirildi.

Kocaeli’birlikte depremin izleri silindi

Binlerce insanın yaşamını yitirdiği, karı ve aksiyon yerinin yıkıldığı Kocaeli’dahi, depremin arkası sıra facianın keder izleri ortadan kaldırıldı. Depremde yeryüzü bunaltıcı yıkımın yaşandığı şehirde yer sarsıntısı yönetmeliğine akıllıca binlerce göz mensur edildi.

Kentsel transformasyon çalışmaları kapsamında Gölcük, Körfez ve İzmit başta kalkmak için bir nice ilçede bakir projeler hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda bina stoku açısından yeryüzü riskli bölgelerden biri olan Cedit Mahallesi’nde başlatılan “Durumunda Kentsel Tahavvül Projesi” ile 1105 türe sahibinin evleri baştan yapılacak.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesince finanse edilen projede, 494 binada oturan türe sahiplerinin boşaltma edilmesiyle katabolizma çalışmaları yapıldı.

Kıyamet ve Acil Buut Yönetimi Başkanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Ustalık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü aksiyon birliğinde hazırlanan “Kocaeli İli Kıran Zararlarının Azaltılmasında Uslu Şehir Uygulaması Projesi” kapsamında “ivedili müdahale” ve “er ikaz” sistemi kurulması amacıyla çalışmalar bitmeme ediyor.

Yine şehrin ayrımlı noktalarına kurulan 41 hareket araç istasyonundan elde edilen verilerle hareket haritaları ve master planlar hazırlanıyor, riskli alanlar izleniyor.

Kocaeli talih ihracatına arz haddinden fazla yardım sağlayıcı illerin başında

Limanları ve istihsal tesisleriyle Türkiye’nin arsıulusal ticaretinde cesim yere cemaat olan Kocaeli, depremin ardından güzeşte 23 yıllık süreçte ihracatını balaban oranda artırdı.

Türk imalat sanayisinin yaklaşık yüzdelik 15’ine familya sahipliği fail kent, Türkiye’nin bu sene için belirlenen 250 milyar dolarlık ihracat hedefine arz dallı güllü katkıyı veren iller beyninde bulunuyor.

Kocaeli, 1 bilyon 741 milyon dolarla İstanbul’un ardından temmuzda sunma fazla uran ihracatı gerçekleştiren ikinci, otomotiv endüstrisinde ise 565 milyon 418 bin dolarla güzeşte kamer genişlik aşkın ihracat gerçekleştiren yer olmayı başardı.

Türkiye’nin sanayi merkezlerinden Kocaeli’birlikte üretilen malların dünya pazarlarına ulaşmasında koskocaman afi oynayan İzmit Körfezi’ne 2021’de 9 bin 554 sefine uğradı.

Geçen sene, İzmit Körfezi’nin etrafındaki limanlarda güzeşte sene elleçlenen hep yük miktarı üstelik 2020’ye bakarak yüzde 6’lık artışla 81 milyon 335 bin 143 tona ulaştı. Türkiye’deki limanlarda elleçlenen mecmu denge miktarının yüzdelik 15’inin gerçekleştirildiği Kocaeli, sabık sene bu alanda bile bir numara sırada meydan aldı.

Sakarya’bile “yatay kentleşme modeli” kararlılıkla sürdürülüyor

Depremin arz çokça etkilediği ikinci diyar olan Sakarya birlikte kentsel transformasyon ve gayrı çalışmalarla depremin izlerini sildi.

Kıran sonrası başlatılan çalışmalarla 15 Orak Ayı Camili, Korucuk ve Karaman mahallelerinde Vilayet ve gayrı resmi kurumların dahi içerisinde bulunduğu “eskimemiş iskân bölgesi” oluşturuldu.

TOKİ vasıtasıyla sarsıntı yönetmeliğine uygun konutlar düz yazı edilirken Büyükşehir Belediyesi de Yenikent Otopark, Yenikent Kültür Merkezi ve Korucuk Park Yeri üzere sosyal donatı alanlarını kente kazandırdı.

Sakarya’da olası depremleri yeryüzü birkaç kayıpla atlatabilmek üzere “yatay kentleşme modeli” kararlılıkla uygulanmaya devam ediliyor. Müşabih yardımıyla çok eğik binalara mezuniyet verilmezken kent sakinleri sarsıntı yönetmeliğine makul konutlarda güvenle yaşamlarını sürdürüyor.

Sanayi ve tarım alanındaki yatırımlarıyla adından bayram ettiren Sakarya, kentsel dönüşümde de Türkiye’ye benzer oluyor. Bu kapsamda Erenler ilçesine merbut Yenimahalle ve Küpçüler mahallelerinde 666 dönüm alanda 9 etaptan oluşan “Erenler Belediyesi Kentsel Inkılap Projesi” hayata geçirildi.

Yıkılanların hesabına yapılan konutlar doğruluk sahiplerine verilirken uray bütçesiyle girişim aşama gerçekleşen projede çalışmalar bitmeme ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, muhtemel afetlere mücehhez olunması amacıyla kente Facia Koordinasyon Merkezi (AKOM) üstelik kazandırdı. AKOM, olası kıran yerinde akse merkezi namına hizmet sunacak.

Sakarya ekonomisi katlanarak büyüdü

Sakarya’birlikte sanayici ve yatırımcılara sağlanan teşviklerle iş dünyası da adeta ayağa kaldırıldı. Sakarya 1999’birlikte 180 milyon dolar olan ihracatını yatırım ve teşviklerle 2021 sonu itibarıyla 5 milyar doların konusunda çıkardı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine bakarak, dünyayı etkisi altına düz salgın zımnında 2020’da 4 bilyon 624 bin dolar dış satım gerçekleştiren şehir, geçen yıl 152 devlet ve 9 başıboş bölgeye 5 bilyon 99 milyon 790 bin dolarlık aut as yaparak mevki ekonomisine katkı sağladı.

Türkiye’dahi sunma çok aut koca özne kentlerin başını calip Sakarya, bu yılın önceki yarısında 2 bilyon 631 milyon 261 bin dolar ihracat yaptı.

Kentte 1999″dahi tıpkı olan birleştirme sanayi bölgesi sayısı, bu süre süresince 11’e ulaştı. Kentte 5 tevhit uran bölgesinin kurulması amacıyla icraat bitmeme ediyor.

Depremin yaralarını saran site, 23 yılda ekonomisini büyüttü.

Karasu ilçesinde 1995’te temeli atık ve 2017 yılında hizmete açılan Mağrip Karadeniz’in en büyük limanlarından Glokom Limanı bile kentin ihracatına ulama sunuyor. Limandan yapılan yolcu taşımacılığı, Ro-Ro seferleri ve tahıl sevkiyatıyla şehir ve devlet ihracatına henüz çok katkı sunulması hedefleniyor.

Kentin kuzey bölgesinden geçen ve 19 Meyan 2020’üstelik hizmete giren Kuzey Marmara Otoyolu üstelik kente yönelik endüstri yatırım taleplerini artırdı.Share: