18 yaşında dünya şampiyonu olan milli atlet, yeni başarılara odaklandı

Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafından Fransa’birlikte gerçekleştirilen Dünya Meslek Sporları Şampiyonası’nda 400 metrede değerli madalya kazanan milli atlet Nevin İnce, Erkân Avrupa Şampiyonası ve 2024 Olimpiyatları’nda bile benzeri başarıyı sergilemek için arak döküyor.

Van’dahi 5 yıl önce öğretmeninin yönlendirmesiyle atletizme başlayan ve gelişmemiş sürede bir nice muvaffakiyet elde eden İnce, ulaştığı Türkiye şampiyonluklarıyla milli mızıka forması giymeye hak kazandı.

Fenerbahçe Spor Kulübünün bünyesine aldığı kalburüstü sportmen, Türkiye’nin yanı sıra arsıulusal yarışlarda bile kazandığı madalyalarla adından kortej ettirdi.

2020’da 18 Yaş Altı Balkan Mağaza Şampiyonası’nda kadınlar 800 metrede bir numara olan İnce, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dahi 13-14 Gücük Ay 2021’birlikte planlı Balkan 20 Gözyaşı Altı Mağaza Atletizm Şampiyonası’nda ise 4×400 metre alem yarışında sim, 400 metre yarışında bile bronz madalya kazandı.

Son kendisine Fransa’nın Normandiya kentinde 14-22 Mayıs’ta yapılan Acun Okul Sporları Şampiyonası’nda 400 metre finalindeki 54.60’lık performansıyla şampiyon olan milli atlet, yeni başarılara odaklandı.

Van’ın efdal kesimlerinde antrenörleri eşliğinde günde 4 saat mücahede fail İnce, milli topluluk formasıyla ati sene Kibar Avrupa Şampiyonası’nda ve 2024 Paris Olimpiyatları’nda uğraş ederek başarılarına kullanılmamış halkalar yemlemek istiyor.

“Hocalarıma haddinden fazla husus borçluyum”

Van’da lise eğitimini sürdüren İnce, AA muhabirine, antrenörleri nezaretinde yıpranmamış başarılar başlamak üzere çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Okulunda 2017 yılında yapılan yetenek taraması sonucu atletizmle tanıştığını anlatan İnce, şöyle konuştu:

“Atletizmde genellikle 400 metre kategorisinde yarışıyorum. Bir Nice muvaffakiyet elde ettim. İstanbul’de 2021’üstelik planlı Türkiye 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası’nda 400 metrede Mizgin Ay’a ilişik Türkiye rekorunu 0,87 saniye geliştirdim. Bu sene Fransa’bile altın madalya kazandığım amacıyla mutluyum. Ülkemi, ilimi ve okulumu arz pir şekilde desise ettim. Başarımı antrenörlerim Mehmet Akkoyun ile Münir Akkoyun’a borçluyum. Ati yıl düzenlenecek Kibar Avrupa Şampiyonası ile 2024 Olimpiyatları’nda ülkeme kullanılmamış başarılar vermek istiyorum. Antrenmanları antrenörümün verdiği periyodlara göre stadyum ile faziletli rakımlı tepelerde sürdürüyorum. Hele faziletkâr rakımlı tepelerde yaptığım antrenmanlarda çıktı bukağılık topluyorum.”

Akkoyun: “Nevin İnce kürsüye esasen çıkma”

Milli takım antrenörü Münir Akkoyun, muvaffakiyetli sporcuları ay-peyda formaya kazandırdığı üzere bahtiyar olduğunu belirtti.

Nevin İnce’nin çokça yetenekli bire bir sporcu olduğunu ve bunu dahi aldığı madalyalarla herkese gösterdiğini dile getiren Akkoyun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nevin kızımız hem ulusal hem da uluslararası bir nice yarışta koskocaman dereceler elde etti. en son Fransa’üstelik gerçekleştirilen Acun Okul Sporları Şampiyonası’nda yeryüzü bol derecesini koşarak dünya şampiyonu oldu. Şu zaman Kibar Avrupa Şampiyonası ve 2024 Olimpiyatları’na hazırlanıyoruz. Nevin İnce kürsüye yeniden çıkma, ülkemizi arz adamakıllı şekilde hile edecek. Tedarik dönemindeyiz. Sporcularımızla yüksek rakımlı tepelerde, arızalı parkurlarda egzersiz yapmaya çalışıyoruz. Engebeli parkurlar sporcuların ayrımlı kas gruplarını çalıştırdığı üzere faydalı oluyor, dayanıklılıklarını artırıyor. Bu yüzden antrenmanlarımızı artık bu alanlarda yapmaya çalışıyoruz.”

Van’üstelik haddinden fazla yetenekli sporcuların bulunduğuna özen çeken Akkoyun, “Çocuklara gereken bindi verilirse arsıulusal şampiyonalarda, olimpiyatlarda çok abat madalya alırlar. İş insanlarımızın sporcularımıza müzahir olmalarını, topluluk çıkmalarını ve ellerinden tutmalarını istiyoruz. Onlar bizim geleceğimiz. Bu sporcular millî ve arsıulusal arenada hem ilimizi hem de ülkemizi genişlik mebzul şekilde baziçe ediyorlar. Bu hareket yemeden içmeden antrenör, sporcu ve aileyle bitmiyor. Sporcularımızın hem maddi hem dahi manevi desteğe ihtiyaçları var. Çocuklarımıza topluluk çıkarsak elan nazik başarılara imza atarız.” ifadelerini kullandı.

Share: