2023 yılı SOGEP proje fikri alınmaya başlandı

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda canlılık gösteren Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), 2023 Yılı Içtimai Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) proje fikri önerilerini almaya başladı.

TRB1 Bölgesinde, yani Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli illerinde hayatiyet gösteren FKA, bölgenin kalkınmasına müteveccih çalışmalarını sürdürüyor.

Bu icraat çerçevesinde, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü tarafından desteklenen, FKA marifetiyle planlı SOGEP projeleri için 2023 yılı çalışmaları başlatıldı.

Proje fikri alınmaya başlanana SOGEP programına ait açıklamalarda bulunan FKA Umumi Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, SOGEP programının uygulanamaya başlandığı 2019 yılından itibaren Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinde hissedar kurumlarla birlikte balaban projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Yoğunlu, SOGEP programının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kaynağıyla sosyal kalkınma hedefi üzere ajansların yerelde paydaşlarıyla daima angajman halinde adına projeleri tasarladığı ve uygulamaya geçirdiği kebir benzeri program olduğunun altını çizerek, “Izlence illerimizdeki dezavantajlı grupların sosyal ve iktisadi hayata elan çalışkan kendisine katılabilmelerine, istihdamı arttırmaya, toplumsal girişimcilik ve yenilikçilikle ilişik kompetitif projeler geliştirmeye yönelik meri benzeri izlence. Dört ilimizde şimdiye kadar 28 proje liyakatli bulunarak desteklendi. Bu projelere sağlanan toplanmış destek tutarı 2023 fiyatlarıyla 111 milyon TL olurken mecmu proje bütçe tutarı ise 153 milyon TL olarak gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Ajans adına 2023 yılı için proje fikirlerini almaya başladıklarını ve proje düşün önerilerini beklediklerini bildiren Yoğunlu, “Programımız dahilinde desteklenecek projelerin minimal proje bütçesi 1 milyon TL’dir. Kamu kurumları ile kar amacı gütmeyen kuruluşların sahibi olduğu projelerde herif finansman katkısı asgari yüzdelik ondur. Kar amacı güden kuruluşların başvuru sahibi olduğu içtimai ağırlık projelerinde âdem finansman katkısı ise minimum yüzdelik ellidir” şeklinde konuştu.

Yoğunlu, programa ilgilendiren etraflı bilgiyi ajansın web sayfasında car ettiklerini belirterek, düşünüm önerisinde mevcut olmak isteyenlerin www.fka.gov.tr adresinden detaylara ulaşabileceklerinin altını çizdi. – MALATYA

Share: