29 yılda tamamlanan yığma taş cami, mimarisiyle dikkati çekiyor

Giresun’da tümü tabii taş kullanılarak nesir edilen Sarayburnu Camisi, mimarlık yönüyle beğeni topluyor.

Bulancak ilçesinde temeli 1987’üstelik atılarak imece usulüyle 29 yılda tamamlanan Sarayburnu Camisi, 2 bin 588 metrekare bağlı alana topluluk.

Karadeniz Deniz Boyu Yolu üzerinde, gösterişli ziyaretçi kayran camide, geometrik biçimlerde kesilmiş tezyifkâr ahşap parçaların şişman bire bir satıh oluşturmak üzere birbirleriyle geçmeli adına birleştirilmesi tekniği kündekari da uygulandı.

Sarayburnu Camisi’nin değişik bölümlerindeki minval ve tezhip çalışmaları dikkati çekiyor. Camide tahminî 4 bin 500 kişi tıpkı anda namaz kılabiliyor.

Sarayburnu Camisi ve Külliyatı Ika ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Ziya Sipahi, AA muhabirine, Sarayburnu Camisi’nin Osmanlı ve Selçuklu mimarilerinin harmanlanarak yapıldığını söyledi.

Sarayburnu Camisi’ni farklı camilerden ayıran genişlik büyük özelliğinin taş olması olduğuna dikkati çekici Sipahi, Ordu, Rize, Trabzon ve Samsun kabil mekân illerden aynı çok kişinin camiye namaz kılmaya geldiğini kaydetti.

Sipahi, 1987’dahi İstanbul Şehzadebaşı camisinin ölçülerinden ve mimarisinden hareketle inşaata başladıklarını tabir ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehzadebaşı Camisi’nin 500 yıldır ayakta artan tıpkı yapıt olduğuna dikkati çekerek, ” Mimar Sinan’ın eseri, bugüne kadar yaşamış ve hiçbir depremde kötülük görmemiş. İnşallah Sarayburnu Camisi da onun büyüklüğünde yaşar diyerek ümit ediyoruz. Burası 16 metre duvar yüksekliği, 38 metre kümbet yüksekliği, 130 santimetre duvar kalınlığı olan benzeri tapınak.”

Caminin suyunu 42 kilometre uzaklıktaki ormanın içerisinden getirdiklerini belirten Sipahi, “İnsan eli değmeyen, yerleşim alanı sıfır yerden suyu getirdik. Bunu kerem, budun, hayırseverler ahali ele vererek yaptık. Bu su ciddi aynı şekilde kullanılıyor, sistem alıyor evine, hisse senedi yerine götürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Yusuf Nurlu Sipahi, Türkiye’deki tarihi eserlere belen ederek, şunları kaydetti:

“Muammer bozuk uygarlıkların tarihi eserlerini ülkemizde restore edip esasen insanlığın hizmetine sunuyoruz. Bunlar tarihi eserlerdir, gerçekli kıymetini alim çıkıp on paralık değilse bina adına korur amma bizim anne amacımız ruhunun yaşaması. Tığ vakit kaybetmeden yayın namına, çatı adına yaşasın demiyoruz, içini birlikte dolduralım, insanlarımız istifade etsin, erek zahirî olsun.”

Sarayburnu Camisi’nde kündekari, ahşap kakma, model, ebru ve minyatür gibi sanatların yapılacağı alanlar oluşturmayı planladıklarını dile getiren Sipahi, Milli Terbiye Bakanlığı ile angajmanlı kurslar açılmasını istediklerini kaydetti.

Sipahi, antrparantez camiye ilgilendiren 5 bin bibliyotek bir kitabevi oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Share: