30 kamu binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

YER, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’de Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’de tayyareci kendisine hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin dolay planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan gündüz enerjisi santralleriyle birlikte 3 bin 50 kilovat yerleşmiş bunaltıcı faaliyet üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla Acun Bankası kredisiyle Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı desteği ile düzenlenen, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’bile hayata geçirildi. Kamu binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje evvel yerine pilot iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında yapı dış cephe iyileştirmesiyle; dış alnaç, bina yalıtımları, kadeh ve kapı değişimleri yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek ruz enerjisi ile yunak akarsu elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tavzih ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan ruz panelleri, tarih enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları bile karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzde 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin yöre planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan gündüz enerjisi santralleriyle de 3 bin 50 kilovat yerleşmiş kısık zindelik üretimi gerçekleşti. Kamuda önce erke takat sınırı sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzde 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında beğenilen faaliyet enerjisinin bire bir kısmı binadan karşılandı. Antrparantez münhal otopark üzerine kurulan gündüz enerjisi santrali yardımıyla 400 kilovat faaliyet üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan bakanlık, bu süreçte ekol, sayrılarevi, yönetsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında erke etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini belirleme etti. 2022 yılı içinde enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’dahi düzlük kayran darülfünun kampüsü, sayrılarevi, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan toplanmış 120 kamu binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’de mecmu 84 binanın ise erke etüt ve proje tenkis çalışmaları 2022 yılı böylece tamamlanacak ve inşaat tenkis ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ait 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’bile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar asgari yüzde 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında minimum yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Amme binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla yıllık erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanım ömrü süresince hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların tasarruf ömrü boyunca erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen çıkarma azalımının 4,5 milyon titrem/sene karbondioksit olabileceği civar görülüyor.

Share: