320 dönümde oluşturulan “bal ormanı”, üreticilerin verimini katladı

Orman İşletme Müdürlüğü aracılığıyla Kilis’te kekik ağırlıklı oluşturulan “Bal ormanı” yardımıyla üreticilerin verimi arttı.

Kilis Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Mehmet Demirsoy, AA muhabirine, arıcılık faaliyetleri ve dolay halkına yardım seçmek üzere “bal ormanı” oluşturduklarını söyledi.

Söz konusu ormanın 320 dekarlık alanda bilge olduğunu ifade eden Demirsoy, “Çeşitli fidanlar dikildi. Dikilen fidanlar arıcılık faaliyetlerine yönelik olup zamk ağacı, kekik, sumak, biberiye ve birçok alanda çalışkan olan türler seçildi. Elde edilen sonuçlar berenarı muvaffakiyetli gelişmelerin yaşanmasına dil oldu.” diye konuştu.

Verim ona katlandı

Merkeze sınırlanmış Başmağara köyünde arıcılık işleyen ve Kilis Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mürtefi Keyif Açıkel ise bu sene bölgedeki bal üreticilerine yardım temin etmek yerine kekik ekilerek bal ormanı oluşturulduğunu hatırlattı.

Arıcılığın namına dedesinden kaldığını ve üçüncü kuşak namına bal üretimine devam ettiğini anlatan Açıkel, şöyle konuştu:

“Orman yardımıyla baya rahatladık. Bu sene haddinden fazla domuzuna ayrımsız ürün aldık. Kilis Orman İşletme Müdürlüğü 320 dönüme orman dikti. Oradan adamakıllı tıpkısı mahsul aldık. Verimimiz 10 bitirme arttı. Bu bal ormanlarının Elbeyli, Musabeyli ve Polateli ilçelerine dahi dikilmesini istiyoruz.” dedi.

Kilis’te ağırlıklı namına kekik balı yetiştirildiğini tamlayan Açıkel, kekik balının aroması ve minerallerinin henüz değişik olduğunu dile getirdi.

Açıkel, 100 kovanda bal üretimi yaptığını tabir ederek, “Bu yıl mahsul çok olduğu amacıyla kovan başı 10 kilogram bal aldık. Balı müteferrik öz çevremizde, mekân illere kargo ile gönderiyoruz. Yıllardan beri bu arıcılığı yaptığımız üzere insanlar bizi biliyor. Kekik balı sınırlanmış ballar arasında.” diyerek konuştu.

Ürettikleri balın natürel olduğuna dikkati çeken Açıkel, balın çıkar yol yerine kullanıldığını sözlerine ekledi.

Share: