33 yıldır gezgin arabayla köfte satıyor

Rize’dahi, yavru yaşta köfte satıcılığına başlayan Basri Bayraktar, 33 yıldır benzeri yerde turist tezgahta köfte yapıp satıyor.

Rize’nin Çayeli ilçesinde cıvıl cıvıl Basri Bayraktar, yavru gözyaşı birlikte benzeri gezgin arabasıyla başladığı köfte satıcılığını yıllardır sürdürüyor. Gezmen arabasını 33 yıldır ayrımsız yerde tezgah açan köfteci Bayraktar’ın müşterileri, herhangi bir periyot yıllardır değiştirmediği lezzetini kemirmek amacıyla gezgin arabanın yanına geliyor. Herkesi güler yüzüyle karşıladığından ötürü sistem marifetiyle müstehap Basri Bayraktar, “1988 tarihinde bala yaşlarımda bu işe başladım. Okulumu okuduktan sonra da bu işime bitmeme etmeye değişmeyen verdim. Canlılık bölümünden çıkışlı olduğumda bambaşka işlerde çalışabilirdim amma yapmadım. İşim kendimin olduğu amacıyla ne ant istersem açıyorum. Ne zaman istersem kapatıyorum. On Paralık karışanım olmadığı amacıyla bu işi tercih ettim. Bu nedenle bu yaşa kadar köftecilik yaparak geldim. Buranın insanı çıktı Basri Köfte olarak beni tanıyor. Tanıdıkları ortamında beni yeğleme ediyorlar. İnsanlar bazı bazı Çayeli’nde kayboldukları devir kat tarifi kendisine ‘Basri Köfte’nin yanındayım’ diye niteleyerek tarif ediyorlar. Buradakiler beni seviyor bende onları seviyorum. Benzeri geçmişimiz var onlarla onun üzere beni yeğleme ediyorlar. Buraya gelenler beni artık abi kardeş olarak görüyorlar. Köle onlara anca bakıyorum. Parası olana da veriyoruz, parası olmayana dahi veriyoruz. Şehremaneti başkanımız gelip benden yemek yiyor. tek refik geldi. Bana dedi ki abi ben buraya haddinden fazla gelirdim, senden haddinden fazla köfte yemiştim dedi. Bizi bu çokça mutlu ediyor. Çoğu gönül buraya geçmişseverlik yapmaya geliyor” ifadelerini kullandı.

Basri Bayraktar’ın yaptığı köfteden vazgeçemediklerini tabir fail Adım Çolak, “Benzeri köfteyi yeğleme etmemizin sebebi, köftede ulama malzemesi yok, katıksız yapıp satıyor. Köfteyi gözümüzün önünde da yapıp hazırlıyor. İçine ne koyduğunu biliyoruz. Ondan ufuk biz bu köfteden vazgeçemiyoruz. Bugün burada olup ferda ayrıksı tıpkısı yerde olmuyor. Temas devir burada peki. Halkla gani geçinen, halkı de gür tanıyan birisidir. Herkese aynı yaklaşıyor” dedi. – RİZE

Share: