4 yıl önceki yediemin otoparkına çekilen araba, hurdaya döndü

4 sene evvel yediemin otoparkına çekilen otomobil, hurdaya döndü

ANKARA’dahi Atakan Epey’ün (42) 1995 benzeşim otomobili, kefil olduğu arkadaşından küsurat borcu ve vezneci borcu zımnında 2018’bile yediemin otoparkına çekildi. Borcunu kapatmaya karar veren Kıtipiyoz, otomobilini murakabe etmek üzere otoparka gittiğinde bir nice parçasının söküldüğünü ve hurdaya döndüğünü gördü. Tezyifkâr, otopark için şikayette bulundu.

Ankara’da diri üs ustası Atakan Oldukça, iddiaya göre, 2018’dahi arkadaşı Nurdan K.’nin 40 bin lira borcu üzere kefil oldu. Borcunu ödemeyen Nurdan K., tıpkısı müddet sonradan kayıplara karıştı. Bu süreçte borcu ödemekte zorlanan Epey, bankaya üstelik 7 bin TL borçlandı. Bunun üzerine Ankara 10’uncu İcra Dairesi’nce Pespaye’ün otomobiline haciz konuldu. Açıkgöz tarafından uygulama noktasında umum koyulan makine, daha sonra yediemin otoparkına çekildi. 4 almanak süreçte borcunun bire bir kısmını ödeyen ve tamamen kapatıp aracını almak isteyen Oldukça, öncesinde otoparka gidip otomobili kontrol etmek istedi. Aracının birçok parçasının söküldüğünü ve hurdaya döndüğünü gören Siktirici, polise anbean park karşı şikayette bulundu. Polis, otoparkta incelemede bulunarak, anket başlattı.

‘ARACI GÖRÜNCE OTURUP AĞLAYASIM GELDİ’Atakan Aşağılık, 2018’birlikte borçları dolayısıyla aracının jandarma marifetiyle otoparka çekildiğini belirterek, “Bitirmiş tutanak tuttu, ben de onlara aracımı akva şekilde konfirmasyon ettim. Teyit tutanaklarında birlikte bunlar kâin. Şimdi tikel tıpkı miktarda borcum kaldı ve borcumu ödeyip aracımı ihata etmek istedim. Fakat elan geçmiş yediemin otoparkında hırsızlık olaylarının olduğunu duyunca geçmiş gidip aracımı gidermek istedim. Arabamı görünce içler acısı ayrımsız durumla karşılaştım. Aracın lastikleri, içi, ihtiyat parçaları, beyinleri ve düğmelerinin bile söküldüğünü gördüm. O an oturup ağlayasım geldi. ‘Bu açar illet böyle’ diye niteleyerek sorduğumda, ‘Bizim haberimiz namevcut’ dediler. Söyleyecek ayrımsız husus kalmadı, bu sebeple türel süreci başlattım. Ara Bulucu oradan almadım zira o halde uzlaştırıcı alamam. Perşembe haset arabanın resimlerini çektim, güzeşte esasen gittiğim birlikte arabaya yeni parçalar taktıklarını gördüm. Mademki ki suçları namevcut, hastalık zerre takıyorsunuz? Ego bu uzlaştırıcı yürür şekilde teslim ettim, demin aracın iş ihtimali namevcut” dedi.Yediemin otoparkı yetkilisi İsmail Özbahar ise “Makine bize gelirken böyleydi. Banko böyle bir kapsam bahis konusu değil. Bizim otoparkımızda hakeza bir öz gayrimümkün. O koca makine yakalanırken arabayı bu hale getiriyor. Biz üstelik ondan şikayetçi olduk” dedi.’ARAÇ ANCA OLSA TRAFİĞE ÇIKAMAZDI’Avukat Esra Nur Saraçoğlu ise otoparkın, kamu görevlisi namına vikaye işlemini hesabına getirmekle yükümlü olduğunu aktararak, “Ancak anahtar yeterince kayırma edilmediği üzere engel görmüş ve ortada yöntemince tıpkı hurda var. Bıraktığımız araçla alacağımız kurgu benzeri değil. Otoparkın müdafaa görevini kötüye istimal suçunu işlediğini söyleyebiliriz. Otopark yetkililerinin iddiası ise aracın kendilerine gelince hakeza olduğu yönünde. Ancak bu açkı böyle olsaydı trafiğe çıkamazdı çünkü anahtar azimet halindeyken durdurulup haciz işlemi uygulanıyor. Bu açar böyle olsaydı, borcu karşılamayacağı için galiba muhafazası yapılmazdı. Türk Ceza Kanunu’nda bu konuyla ilgilendiren biraz ayrımlı düzenleme var; birincisi, otoparkın dulda görevini yerine getirmemesinden ve kötüye kullanmasından kaynaklı namına nakdî ceza uygulanır. Onun dışında da eğer kendileri kullandıysa bu eşyaları 3 aydan 2 yıla büyüklüğünde kodes cezası ve adli para cezası uygulanır” diye niteleyerek konuştu.

Share: