59. Kızıl Portakal Film Festivali, İlk Günü Geride Bıraktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, T.C. Firez ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla planlı 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, film gösterimi ve söyleşilerle mahmul benzeri haset geride bıraktı.

Millî Tafsilatlı Metraj Film Yarışması’nda yer kayran bir temel-oğul sevgisizliği ve bağlanma bozukluğunu anlatan “Bir Düş” filminin gösterimi yönetmen-senarist Beklenti Köreken, senaryocu- yapımcı Nursen Sakil Köreken, oyuncular Yağmur Şükrü Babacan, Gösteri Baht, Savaş Baytok, Bahir Yerdelen, filmin müziklerine imza atan Cafer Şair Türkyılmaz ve fon yönetmeni İbrahim Çaltılı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Günün Millî Etraflı Metraj Film Yarışması kapsamında gösterilen ikinci film, benzeri yandan genişlik sevdiği atı Turagay’ın satılması, değişik yandan ailesinin dağılmasıyla kavi benzeri süreç faal 13 yaşındaki benzeri çocuğun hikayesini anlatan “Hara” oldu. Filmin yönetmen ve senaristi Atalay Taşdiken, oyuncuları Isabella Haddock, Nehir Erdoğan, Dolunay Soysert, yapımcısı Yağmur Seyhan, müzisyeni Evren Hayatiyetli, kurgucusu Hakan Saraçoğlu, cast direktörü Namuslu Uygur film gösteriminde izleyicilerle buluştu.

BELGESEL FİLM YARIŞMASI’NDA “DÜET” VE “23 SENTLİK ÇERI” GÖSTERİLDİ

Millî Dokümanter Film Yarışması’nda “Ikili” ve “23 Sentlik Er” filmlerinin gösterimi yapıldı. Film sonrası gerçekleşen söyleşiye “Ikili” filminin yönetmenlerinden Kültür İlbağ ve İdil Akkuş ile filmin anne karakterleri senkronize yüzme düet milli sporcuları Develik Bakırcı ve Dize Çağ birlikte katıldı.

Kore Savaşı hafızası oluşturan “23 Sentlik Asker” filminin gösterimi sonrasında filmin yönetmeni Insaflı Barış, senaristi Tayfun Luxembourgeus ve kurgucusu Er Harmandar izleyicilerle buluştu.

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA GALEYAN BAŞLADI

Millî Güdük Metraj Film Yarışması filmleri Kasım Ördek’mağara “Birlikte, Serbest”, Yılmaz Özdil’in “Toplum Dışılama”, Baran Mısırlıoğlu’nun “Bugün Değil”, Barış Kefeli ve Nükhet Taneri’nin “Ben Tek Siz Hepiniz”, Turan Haste’nin “Nem”, Bahir Telek’mağara “Suyu Bulandıran Kız”, R. Melik Aslan ve Asillik Yükseloğlu’nun “Yegâne Taraf”, Özgürcan Uzunyaşa’nın “Cehennem Boş, Yekpare Şeytanlar Burada”, Emre Birişmen’in “Kule”, Benhür Bolhava’nın “Kucak”, Charles Buyruk Richards’ın “Suriyeli Uzay Adamı” ve Esme Madra’nın “Sıkıntı” Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluştu. Gösterimler sonrası gerçekleşen söyleşilerde film ekipleri izleyicilerle ayrımsız araya geldi.

YENİ NESİL SİNEMA OKULU FİLMLERİ GÖSTERİLDİ

Antalya Büyüks¸ehir Belediyesi ve Hollanda Büyükelçiligˆi hisse senedi birliğiyle gerçekles¸tirilen “Kullanılmamış Tohum Sinema Okulu” projesi kapsamında tafsilatlı süren aynı eğitim bilimi döneminin arkası sıra, 23 kız öğrenciden oluşan 5 ekip marifetiyle çekilen 5 filmin gösterimi Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanı  Doç. Dr. Önder Bilgin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Içtimai İşler Dairesi Başkanı Okan Müşkül, Hollanda Büyükelçiliği’ni temsilen Bahir Bezirgan, İyi Tümen İl Avrat Politikaları Başkanı Ayten Damatoğlu ve başkan yardımcıları, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanları, avrat odaklı sivil cemiyet kuruluşları ve politik partilerin avrat kolları temsilcileri, öğrenciler ve projenin hakem heyeti üyelerinden Ayşe Erbulak Özgürdal, Bennu Yıldırımlar, Flaş Kaide, Pelin Batu ve Şebnem Burcuoğlu ile projenin eğitmenlerinin katılımıyla gerçekleşti.

“Kadının Gözüyle Sinemanın Gücüyle” sloganıyla yola çıkılan projede filmler detaylı tıpkı eğitim bilimi sürecinin peşi sıra tamamlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden “3 Dolma” ile Medine Yeğin, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden ” Herhangi Bir Maltalık Eve Sığar mı?” isimli himmet ile Rojda Şarkı Ağızcıl, Ankara Üniversitesi’nden “Müşteri Arkası” ile Ayşe Sena Salt, Mersin Ağacı Üniversitesi’nden “Muhtar Bey” isimli himmet ile Emine Doru ve Malatya İnönü Üniversitesi’nden “Pore Değerli- Zer Saç” isimli mücahede ile Zeynep Kargaşa ve ekiplerine seans sonrası teşekkürname belgeleri, projede yer düz kızıl isimlere plaketleri verildi.

ANTALYA FİLM FORUM BAŞLADI

Antalya Film Forum güne tanışma kahvaltısıyla başladı. Belgesel ve Kurgulanmış Work-mağara-Progress Ortam projeleri sunumlarının gerçekleştiği gün boyunca, proje sahipleri benzeri toplantılarda uran profesyonelleriyle tıpkı araya geldiler.

Katriel Schory’nin moderatörlüğünü yaptığı, Arte France Beyaz Perde Umumi Müdürü Olivier Père, Medienboard Berlin- Brandenburg fonunun yöneticilerinden Teresa Hoefert bile Turégano’nun konuşmacı kendisine katıldığı “Film Kuşkusuz Akçalanmış Edilir?” antetli açık oturum düzenlendi.

Share: