62 yaşında 9’uncu üniversitesini okuyor

Elazığ’bile 62 yaşındaki Abdullah Yalınkılıç, 40 yaşında yeniden başladığı kıraat hevesiyle 22 yılda 7 darülfünun bitirdi. Halen Anadolu Üniversitesi toplum bilimi 2. derslik öğrencisi olan Yalınkılıç, serencam yapılan Faziletli Tedris Kurumları Sınavında (YKS) aldığı puanla Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Göstergeç ve Beyaz Perde Bölümünü kazandı.

Elazığ’dahi durma fail ve Büyüklük Hava Meydanları İşletmesinde ustalık personel kendisine görev eden 2 yavru babası Abdullah Yalınkılıç, 1978 yılında üniversite sınavına girip kazandı ancak tıpkı sene memurluğu kazanması dolayısıyla hareket hayatını tercih etti. Kıraat hevesi içre misyon kalan Yalınkılıç, 40 yaşında tekrar darülfünun sınavına girerek eğitim hayatına tekrar atıldı. 2000 yılından itibaren halkla ilgiler, pres, sınai otomasyon, elektronik teknolojisi, turizm ve yolculuk ile doğruluk bölümlerini tüketici 62 Yaşındaki Abdullah Yalınkılıç, serencam namına Tunceli Munzur Üniversitesi Pertek Sakine Gailesiz Meslek Yüksekokulu Kılgısal İngilizce ve Çevirmenlik Bölümünü başarıyla tamamladı. Halen Anadolu Üniversitesi toplum bilimi 2. dershane öğrencisi olan Yalınkılıç, son yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında aldığı puanla Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Göstergeç ve Sinema Bölümünü kazandı. 22 yılda 7 darülfünun mütemmim ve tıpkı anda 2 darülfünun okumaya devam Yalınkılıç, son nefesine kadar eğitime devam edeceğini söyledi.

“Çocuğum yaşındaki tıpkısı hocadan ders kabul etmek haddinden fazla iyicene tıpkısı kalp”

Okuma serüvenini anlatan 62 yaşındaki Abdullah Yalınkılıç, “Kendimi bildim bileli okuyorum. Okumaya haddinden fazla hevesliyim. İlk olarak halkla ilgiler bölümünü bitirdim. Henüz sonraları pres, endüstriyel özişler, elektronik teknolojisi, turizm ve seyahat hizmetleri, doğruluk, İngilizce mütercimlik bölümlerini bitirdim. Şuanda ise bariz talim sosyoloji okuyorum ve bu yıl dahi 2020 yılında Fırat Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümüne yerleştim. Bu yıl ikisini birlikte okuyacağım. İki tanesini okuyorum 7 şerha bölümden dahi mezun oldum. Şuan dokuzuncu üniversitem oluyor. Okumanın yaşı bulunmayan. Intikal Etmek insanı taze ve işlek hacim, okuyan insanın beyni güre kalır. Ego okumanın çokça faydasını gördüm ve görmeye bitmeme ediyorum. Herkesin tıpkısı hobisi ve sevdiği ayrımsız şey vardır bende bunu bire bir uğraşı yerine görüyorum. Seviyorum okumayı herhangi bir dönem eskimemiş tıpkı madde öğreniyorum. Gece uykudan uyanıp sözlüğe baktığım kelimeler oluyor. Kafama takılan sorular olunca kalkıp araştırıyorum. Aşina Olmak çok domuzuna, seçkin dönüş bakir bir şey öğreniyorum. Ömrüm yettiği müddetçe sonuna kadar okumayı düşünüyorum. Benim çocuğum yaşındaki kişilerle öğüt görmem çok mefret aynı fenomen değil koca seçme ahit küçüklerle bire bir ortamı paylaşabilir. Fakat çocuğum yaşındaki ayrımsız hocadan ders almak çokça domuzuna bir duygu. Bu bilginin gücünü gösteriyor bilgelik temas şeydir eğer bilginiz varsa ve bilgiliyseniz. Sizden hangi kadar nazik yahut yoz olursa ve ne büyüklüğünde zengin olursa olsun sizin onun bilgisi karşısında eğilmeniz geçişsiz. Dolayısıyla farz etmek çok önemli. Hocalarımın birçoğu benim çocuğum yaşında olabilirler fakat benim onlara saygım sonsuzdur zira bilgiye tırsmak duyuyorum. Gitmek en adamakıllı madde. Öğrencilere şöyle bire bir felsefi tıpkısı sözüm var. 6 kamer ile 60 yılı satın alabilirsiniz. Bu şöyle üniversite sınavına ve derslerinize 6 ay haddinden fazla varyemez çalışın 60 yılınız belki dahi ömrünüzü kurtaracak yere girersiniz. Bundan henüz iyicene bire bir tecim gayrimümkün. Ailemin çokça iri desteği var. İnsanların üstelik düşünceleri ayrımlı farklı olabiliyor. Genellikle takdirle karşılanıyorum” dedi. – ELAZIĞ

Share: