7 gol yedikten bilahare kaleciliğe küsüp forvete geçti, golcülüğüyle rakiplere bela oldu

– 7 gol yedikten sonraları kaleciliğe küsüp forvete geçti, golcülüğüyle rakiplere bela oldu

Oyuna girdiği herhangi bir maçtan sonradan gol atıp maçı çevirdi, arkadaşları ona “Koçak Şentürk” diyor

“7 gol yedikten sonra kaleci adına çöküşe geçtim”

“Ileri Uç oynarken yorulmadığımı fark ettim”

KOCAELİ – Kocaeli’bile Bölgesel Acemi Küme’dahi 7 gol yediği maçtan sonradan kaleciliğe küsen 24 yaşındaki Vazıh Güzel, aynı süre futbola vuzuh verdikten bilahare sahalara ileri uç yerine döndü. Yıpranmamış mevkisinde daha 4 pik çıkan Güzel, sonra oyuna girdiği seçkin maçta gol atarak “Gözcü Golcü Cömert Şentürk” lakabını aldı.

Kocaeli’üstelik futbol tarihinde ender görülebilecek bire bir fenomen yaşandı. 24 yaşındaki topçu Aydınlık Iyice, kaleciliği bırakıp ileri uç oyuncusu oyuncusu oldu. Bölgesel Çolpa Öbek maçında Başiskele Doğantepespor’un kalesini korurken, Edirnespor’dan 7 gol yiyici Iyicene, kaleciliğe küstü. Bir yandan birlikte afiyet çalışanı yerine mesleğini icra fail Iyicene, araya pandeminin üstelik girmesiyle futbola açıklık verdi. Halı sahalarda ileri uç oynayıp çokça ak yazılı tıpkısı oyuncu olduğunu düşünen Evire Çevire, gol attıkça futbola dönmek istediğini fark etti. Tıpkı arkadaşının yönlendirmesiyle 1. Dünkü Zümre takımı İzmit Yenimahallespor’un antrenmanlarına daha çok. İlk antrenmanda ana mevkisinin kaleci olduğunu söylemedi. Pakt Başkanı Doğan Nahiye ile yaptıkları geçim gereği İzmit Yenimahallespor’a ileri uç namına para aktarımı oldu ancak sav olması halinde kaleye geçeceğine bile söz verdi.

Sonradan oyuna girdiği her maçta gol attı

Adamakıllı, eskimemiş takımı İzmit Yenimahallespor ile önceki tedbir maçlarında gollerle buluştu. Ligin başlamasıyla önceki maçta kendisini önce 11’bile forvette gördü fakat golle buluşamadı. Ligin iki, üç ve dördüncü hafta maçlarında ise oyuna bilcümle sonradan girdi ve bilahare oyuna dahil olduğu rastgele maçta golleriyle takımına galibiyetleri getirdi. Ileri Uç yerine daha 4 resmi pik çıkan Kültürlü Iyice, attığı 3 gol ile takımına hayat verdi. Canlı oyuncuya bando arkadaşları tarafından “Gözcü Golcü Bonkör Şentürk” lakabı konuldu.

“Hem okulu hile yazar hem ayak topu oynuyordum”

Futbola ser hikayesini anlatan Entelektüel Iyice, “Futbola 2012 yılında başladım. Mahallede oynarken hocalarımız tarafından tıpkı şekilde yönlendirildim. Kaleci olarak başladım. Genişlik alttan öğrenmeye başlayınca kul kabiliyet olduğunu söylediler. O süreçte ego sağlık meslek lisesinde okudum. Ailem seçkin devir, ‘Elinde bire bir değerli bileziğin olsun. Sporu değme zaman yaparsın. Sakatlandığında arkanda duracak insanlardan artım sen öz ayaklarının üzerinde dur’ derdi. Benzeri müddet sonraları acemi kendisine devam yazar altyapılarda oynamaya başladım. Kocaeli Birlikspor’a girdim, takımımız 2. Tomar’deydi. Altyapısında oynuyordum. Staj sıkıntısından ortalık gene amatöre geri döndüm. Bu öğün A bando seviyesinde başladım. üst üste takımlarımız şampiyon oldu. Hem okulu dümen yazar hem futbol oynuyordum” dedi.

“Meşhur maçtan bilahare kaleci kendisine ağız ağıza çöküşe geçtim”

Başiskele Doğantepespor’de oynadığı dönemde Edirne ile oynadıkları maçta 7 gol yediğini ve çöküşe geçtiğini anlatan Fena Hâlde, “Ihtimal bir işi yaparken birlikte her devir futbolu üstelik götürürüm diye niteleyerek düşündüm. Talih üstelik yanımda oldu. Üniversitenin ekol takımında birlikte böke olmuştuk. Ayrımsız süre sonraları kendimi Lehçe Müptedi Lig’da buldum. BAL’da başladığım zaman, pandemiden periferi kalık artan sezondu. Sezona dokunaklı başlamıştım, forma sıkıntısı de yaşıyordum. Sonrasında aynı Edirne faciası oldu. Tıpkı müddet arkadaşlar bana ‘Edirne fatihi’ dediler. Sadece 1 devam hatalı gol yediğimi düşünüyorum. Külliyen önümde sekti ve ıska geçtim, gol oldu. Anılmış maçtan sonraları kaleci adına ağız ağıza çöküşe geçtim. Verdiğim emeğin karşılığını göremediğimi düşündüm. Gene birlikte pes etmedim. beklemek istiyordum fakat araya pandemi girdi. Pandemide elimdeki mesleği, sağlıkçılığı yapmam gerektiğinin farkına vardım. O sıra çok çok sağlıkçıya ihtiyaç vardı ve ego da mesleğimi yaptım” diyerek konuştu.

“Kaleci olduğumu söylemedim”

Bakir takımı İzmit Yenimahallespor’un ilk antrenmanına çıktığında kaleci olduğunu söylemediğini tamlayan Adamakıllı, “Sağlık çalışanı olarak çalışınca tıpkı yandan BAL’üstelik oynamaya devam ediyordum ama nöbetlerdeki uykusuzluktan belde idman ayırmak haddinden fazla yumruk oluyordu. Sonrasında ikisinin tıpkı arada olamayacağının farkına vardım. Anne mesleğime bitmeme ettim. Şevket memuru koyulmak istedim ve sınava hazırlandım. O açıklık futbol kandırmak istemedim. Tıpkısı süre sonra imtihan bitti ve yeniden ayak topu oynamaya değişmeyen verdim. Zira futbol oynamadan yapamıyorum. Sürekli izliyorum, takip ediyorum. Ayak Topu oynamaya hevesim var. Arkadaşlarımla halı düz yaparken bile bilcümle forvette oynuyordum. En böylecene dedim ki, ‘Ego kalecilik yapıyorum amma forvette de çok şanslıyım’. Gösteriş atma yeteneğim yoktur amma kilolu anlamda ‘Golü kokluyor’ denilen tarzdayım. Bire Bir pozisyona giriyorum ve o golü atıyorum. Ferdî antrenmanlar yaptım. Sonrasında İzmit Yenimahallespor’dan bire bir arkadaşım ‘Gel bizim antrenmanlara çık’ dedi. Benzeri antrenmana çıktım ama kaleci olduğumu söylemedim. BAL’dan kaleci adına geldiğim amacıyla doğrudan beni kaleye koyarlar diyerek düşündüm. Salim olsun başkanımız çok hoşgörülü bir eş. Sonrasında hazırlık maçlarında tıpkı baktım ilk 11’deyim. Santrfor adına yazıldığımı gördüm. Girdiğim pozisyonları golle sonuçlandırdım, güzelce bir hazırlık maçı dönemi oldu” şeklinde konuştu.

“Alicenap Şentürk’ün fotoğrafını gösterip ‘Bu sen değil misin?’ dediler”

Ileri Uç Oyuncusu yerine sonradan oyuna girdiği eksiksiz maçlarda gol atan zinde aktör, “Mevsim başladığında oynayıp oynamayacağıma dair istifham işaretleri vardı kafamda. Başkanımız, ‘Kritik maçlar, muhteşem maçlar olursa bizim amacıyla kaleye beğenilen misin?’ dedi. Ego dahi önemli olanın takımın kazanmasını söyledim ama önceliğimin ne olursa olsun ileri uç kandırmak olduğunu söyledim. Ligin iki, üç ve dördüncü haftalarında sonraları oyuna girdim. Seçkin girdiğimde gol attım. Tıpkı tanesini 90+7’bile attım. Benzeri tanesinde zaman 80’de 0-0’ken oyuna girdim. Aynı attım, tıpkı bile attırdım ve 2-0 yendik. ‘Bu çocuk yapabiliyor’ dediler. Peşinden birlikte Semih Şentürk lakabı geldi. Bire Bir arkadaşımız Verimli Şentürk fotoğrafı gösterip, ‘Bu sen değil misin?’ dedi” ifadelerini kullandı.

“Ileri Uç oynarken yorulmadığımı fark ettim”

Kaleci olmakla ileri uç oyuncusu koyulmak arasındaki bazen farkları kıyaslayan Pir, “Kaleciliğin haddinden fazla edisyon olduğunu ve psikolojisinin çok gani olması gerektiğini düşünüyorum. Forvetin dahi haddinden fazla ak yazılı olması gerektiğine inanıyorum. Forvetteyken tümden size gelsin, kaybedin tek madde olanaksız tek gol attıktan sonradan, hele ayrımsız bile karşılaşma kazanılmışsa konuşulan adam oluyorsunuz. Ileri Uç Oyuncusu oynarken yorulmadığımı ayırt ettim. Kondisyondan ortalık değil üstelik açlıktan, istekten ekolojik ortam yorulmuyorum. Stoperler, ‘Artık yeter, gelme’ diyorlar. Sahaya girdiğimde gelişigüzel madde duruyor yemeden içmeden bütünü görüyorum” dedi.

“7 çıngı atmayız herhalde”

Domuzuna, ‘Herhangi ayrımsız rakiplerine 7 gol atarlarsa maçtan sonradan 7 gol yiyici kaleciye hangi dersin?’ sorusunu ise “Herhalde ‘Tek takma’ derim. Hatta 7 pasaj atmayız herhalde. O dakika öyle tıpkısı psikolojideyken benzeri özdek desen çok şişman ayrımsız reaksiyon yersin. Tek konuşmamak elan ferah evet” şeklinde yanıtladı.

“Görgülü geldiğinde ‘Ben ayak topu kandırmak istiyorum’ dedi”

45 yıldır İzmit Yenimahallespor Pakt Başkanlığını üstlenen Doğan Nahiye, “Ziyalı’ın kaleci olduğunu elan geçmiş takımlarından biliyordum amma o buraya geldiğinde ‘Ben ayak topu uyutmak istiyorum’ dedi. Tığ dahi onu zaman başında santrfor mevkisine koyduk. 3 maçta 3 çıngı golü vardı ama mutsuz tıpkı yanılma geçirdi. Ben de namına alay verdim, ‘Seni topçu namına alıyorum’ dedim. O bile ‘Başkanım emriniz tamam, güçlük yaşadığımızda kaleye üstelik geçerim’ dedi. Aydın kardeşimle hakeza ayrımsız anlaşmamız var” dedi.

Share: