ABD’li Blinken’dan deprem bölgesine müzakere! Cumhur Reisi Erdoğan ile da görüşecek iddiası

6 Şubat’ta meydana gelen ve 40 binden aşkın insanın yaşamını yitirdiği yer sarsıntısı felaketleri sonrasında bugün nazik tıpkı ülfet gerçekleşecek. ESIR Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bugün resmi temaslarda mevcut olmak için Türkiye’ye geleceği açıklandı.

TÜRKİYE’YE YAPILACAK YARDIM GÖRÜŞÜLECEK

Uluslararası iletişim araçları kuruluşları bu görüşmeye özen kesilirken Blinken’ın gündeminin ise hayli pahal olduğu kaydedildi. Gündemin bir numara maddesi namına ABD’nin Türkiye’ye pekâlâ müzaheret verebileceğinin görüşüleceği belirtilirken İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecinin dahi ele alınacağı belirtildi.

KÖLE Dışişleri Bakanı Antony Blinken.

İNCİRLİK GELGEL ÜSSÜ’NE İNECEK

Blinken’ın Adana’daki İncirlik Çekicilik Üssü’ne ineceği ve oradan helikopter ile zelzele bölgelerinde incelemelerde bulunacağı belirtildi. Blinken’ın yarın mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi de beklenirken, Blinken’ın programını bilen gâh kaynaklar İngiliz fen ajansı Reuters’a ESIR’li bakanın Reisicumhur Erdoğan ile bile görüşebileceğini söyledi.

85 MİLYON DOLARLIK KATMA FON

Depremden sonra ESIR Türkiye’ye ayrımsız arama-istirdat ekibinin beraberinde tıbbi yardım ve ekipman da göndermişti. KÖLE ayrıca Türkiye ve Suriye için 85 milyon dolar ilişik görüntü oluşturulduğunu da belirtmişti.

İLK ZİYARETİ OLACAK

2 yıldır görevde olmasına rağmen Türkiye’yi görüşme etmeyerek özen çekici Blinken’dan önce bu görevi üstlenen isimlerden Hillary Clinton ve Rex Tillerson, görevlerinin ilk 3 ayında Türkiye’yi konuşma etmişti. Uzmanlar, Blinken’ın ziyaretini geciktirmesinin arkasında KÖLE ile Türkiye ortada yaşanan S-400 krizini gösteriyor. Türkiye, ABD’nin itirazlarına karşın 2019’de Rusya’dan S-400 hava defans sistemi satın almış ve nazik aksülamel toplamıştı.

Share: