ABD’li Blinken’dan “Türkiye, Yunanistan’a saldırırsa hangi yaparsınız?” sorusuna çokça kemiksiz cevap

Göreve başladığı iki yıldan beri Türkiye’yi musahabe etmeyen BENDE Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu hafta sarsıntı sebebiyle Türkiye’ye geldi ve ayrımsız sekans mülakat gerçekleştirdi. Hafta sonu Adana’ya revan ve deprem bölgesinde incelemelerde bulunduktan sonradan pazartesi haset Ankara’de mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ve Reisicumhur Erdoğan ile görüşen Blinken, Türkiye’den ayrıldıktan sonradan Yunanistan’a gitti.

“YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE’YE SERIAN YARDIM ETMESİ ÇOK ÖNEMLİYDİ”

Yunanistan’dahi bir sıra temasta kâin Blinken, Palikarya medyasına konuştu. Yunanistan’ın çokça izlenen televizyon kanallarından Mega’ya konuşan Blinken, Türkiye-Yunanistan ilişkileri ile ilgilendiren kapsamlı açıklamalarda bulunarak, Türk yetkililerle yaptığı görüşmenin detaylarını bile paylaştı. Blinken, Türkiye’ye gelmesinin rüçhan sebebinin yer sarsıntısı felaketi olduğunu söylerken, “Yunanistan’ın Türkiye’ye hizli hizli yardım etmesi çokça önemliydi. Türk arkadaşlarımla görüştüğümde haddinden fazla sayıda Yunanistan vatandaşının bölgeye yardıma koşmasının çok yetişkin olduğunu söylediler. Bence bu ebat henüz ongun tıpkı gaz yuvarı yaratıyor ancak hem Yunanistan’dahi hem da Türkiye’üstelik seçim zamanı ve seçimler seçkin ant işleri karmaşık tıpkı hale getirir” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan ve Blinken geri Ankara’üstelik aynı araya gelmişti.

“BİZ TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’I BİRLİKTE KAPLAMAK İSTİYORUZ”

Türkiye ve Yunanistan’ın sakinliğe bitmeme etmesini imge ettiğini ve ati aylarda iki devlet arasında diyalog ve diplomasi üzere konularda çözüme ulaşılmasını beklediğini söyleyen Blinken, “MEMLUK amacıyla Türkiye ve Yunanistan’ın andıran müttefik, mail partner ve mümasil dost olması önemli zira tığ onları gelişigüzel girmek istiyoruz” dedi. Blinken gelişigüzel iki ülkenin dahi karşı karşıya gelmemesi yerinde fırsatların artacağına da ilgi çekti.

“İNSANLAR YIKILMAMIŞ OLSA BİLE EVLERİNE GİTMEYE KORKUYOR”

Antakya’üstelik eski gün meydana gelen hareket ile ilişik de mütekellim Blinken, “Türkiye tamamen depremin yaralarını sarmaya odaklanmış. Mazi tıpkı artçı elan yaşandı. İnsanlar korkmuş durumda. Depremden kurtulanlar korkmuş. İnsanlar evleri yıkılmamış olsa dahi evlerine gitmeye korkuyorlar” dedi.

YUNAN GAZETECİ İSİM VERMEDEN TÜRKİYE’Yİ İŞARET ETTİ

Sözcü gazetesinde vadi düzlük habere bakarak Blinken, Yunan gazetecinin kişioğlu vermeden Türkiye’yi işaret ederek, “Peki aynı NATO üyesi mevki başka tıpkısı NATO üyesi ülkeye saldırırsa ne peki” sorusuna ise “Bittabi bu kök varsayımsal sorulara karşılık vermeyeceğim. Ancak söyleyebileceğim husus bilcümle dostlarımızın diplomasi tarafından barışçıl aynı şekilde sorunları çözmeye çalışmasını desteklemektir. Tarafların provokatif hamleler ve meşruhat yapmamasını istiyoruz” yanıtını verdi.

Share: