ABD’nin, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalarda birtakım desteklediği mahsus oldu!

Ermenistan’ın provokasyonları sonucu çıkan çatışmalarda Azerbaycan ordusu, cebin tarafa ağırbaşlı zayiat verdirdi. Bunun üzerine Erivan yönetimi, gabi aşama kovmak zorunda kaldı. Ermenistan Defans Bakanlığı Sözcüsü Aram Torosyan yaptığı açıklamada, muhit ortada çatışmaların durduğunu belirterek, “Bu akşam ezanı yerli saatle 20.00 itibariyle cemi bölgelerde çatışmaların bütünü az daha durdu” dedi.

“AZERBAYCAN’I KINAMALIYIZ”

ESIR’den yapılan açıklamalarda ise Ermenistan hükümetine destek verildi. MEMLUK Kurultay Üyesi Herif Schiff, Azerbaycan’ın, Ermenistan’a “sebepsiz askeri saldırılar düzenlediği” şeklinde tıpkı sav ortaya attı. Schiff, Azerbaycan’ın saldırılarını kınayan tıpkısı karar tasarısı sunarken, içtimai medya hesabından üstelik izah yaparak, “KÖLE ve müttefikleri, Azeri eylemlerini kesme adına kınamalı.” dedi.

“SAVAŞÇILIĞIN BEDELİ ÖDENMELİ”

Washington’dan akım geçmesini isteyen söz konusu Kurultay üyesi, “Yankı uyandıran bire bir karar sunduk: Azerbaycan’a artık BENDE desteği namevcut. Savaşçılığının bedelini ödemeli.” ifadelerini kullandı.

YARDIMLARI DURDURMA ÇAĞRISI YAPTILAR

Adam Schiff ile birlikte ortak açıklama özne Kongre üyeleri Frank Pallone, Jackie Speier, David Valadao ve Gus Bilirakis, “Biden yönetimini ve Dışişleri Bakanlığı’nı, Azerbaycan’ın eylemlerini değişmez olarak kınamaya ve Aliyev rejimine yapılan parçalanmamış yardımları derhal durdurmaya çağırıyoruz. Yerey bütünlüklerini, hazar ve hürriyet haklarını yedirmek amacıyla Ermenistan halkının yanındayız.” şeklindeki görüşlerini paylaştı.Share: