Abra Antika Kenti’nde “Taşla Dokunmuş, Sevgiyle Yoğrulmuş Mardin” defilesi yapıldı

Mardin’in tarihi ve turistik alanları ortada kayran alan Abra Antik Kenti’nde, kentte yaşamış uygarlıkları laf edinen kıyafetlerle “Taşla Dokumalı, Dostça Yoğrulmuş Mardin” defilesi gerçekleştirildi.

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ve İstanbul Kültürlü Üniversitesi (AÜ) Rum Bil Patika Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü iş birliğiyle, Mardin Nesiç Sanayicileri Derneği (MTSD) ocak sahipliğindeki giyim gösterisi, hat Artuklu ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz Mahallesi’nde saha kayran Abra Antik Kenti’nin nekropol alanında yapıldı.

Defilede, aralarında Ayrıksı Ulusoy’un de bulunduğu mankenlerin beraberinde giysileri tasarlayan öğrenciler, kentte yaşayan uygarlıkların motiflerinin işlendiği kıyafetleri izleyicilerin beğenisine sundu.

Toplam 30 kıyafetin sergilendiği defile, katılımcılardan demet gördü.

MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, yaptığı konuşmada, hemen aynı giyim gösterisi sahnelenmediğini, alelhusus gençleri yaşamış uygarlıklara götürdüklerini söyledi.

Bu kapsamda yoğun mesai sunulan defilenin kendilerini çok heyecanlandığını nâkil Öztürk, şunları kaydetti:

“Dünün yaşanmışlıklarını bugünün gençleriyle buluşturma ve yarına taşımayla ilgilendiren yavaş tıpkısı himmet hayata geçirildi. Bire Bir zamanda burada darülfünun-endüstri iş birliğinin konkre örneği da oldu. MHGF olarak aynı taraftan SAVUŞMAK için koşarken benzeri taraftan kardeşliği, bütünleşmeyi, değerleri ‘kuşkusuz koruruz, şüphesiz pekiştiririzi’ ortaya koyuyoruz. Bu, bizler için çok anlamlı.”

MTSD Başkanı Ahmet Azun da medeniyetlere aile sahipliği yapmış Mardin’de defileye familya sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktararak, “Mardin, akıbet yıllarda yaptığı atılımla nesiç ve hazır giyimde bile büyük tıpkısı istihsal merkezi olma yolunda acul ve iddialı benzeri şekilde ilerliyor. Hem kentimizin kadim tarihi ve kültürüne hem de sektörel gücümüze dikkati çeken koleksiyona bindi vermekten öz saygı duyuyoruz.” dedi.

AÜ Anadolu Bil Çığır Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Nihal Bolkol dahi kültürel zenginliği tanıtmayı rağbet ettiklerini belirterek, destek sunanlara teşekkür etti.

Konuşmaların peşi sıra defilede emeği geçenlere plaket verildi.

Share: