Acımasız Dışişleri Bakanı Lavrov, Çinli mevkidaşı ile Ukrayna konusunu görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ile Ukrayna konusunu ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’dahi yapılan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Lavrov ve Çin’in tıpkısı araya geldiği belirtildi.

Bakanların ikili siyasi diyalog ve pratik işbirliğinin faziletkâr evolüsyon hızından duydukları memnuniyeti dile getirdiği kaydedilen açıklamada, musahabe esnasında iki ülkenin ihtişam başkanlarının yaptığı anlaşmaların uygulanmasıyla ait konulara önem verildiğine meni edildi.

Görüşmede, G20’nin faaliyetlerinin koskocaman yönleri ve iki büyüklük arasındaki etkileşim hakkında kapsamlı kuruntu alışverişinin gerçekleştirildiği anlatım edilen açıklamada, muhtelif uluslararası platformlarda Moskova ve Pekin arasındaki andıran dış siyasa koordinasyonunun güçlendirilmesinin öneminin vurgulandığı aktarıldı.

Her iki bakanın, Çin’in Ukrayna krizinin siyasal çözümü konusundaki tutumu birlikte karışma Ukrayna’daki durumu ve gayrı uluslararası konuları ele aldığı bilgisine yer sunulan açıklamada, “Tartışılan tam konularda yüksek seviyede alışkınlık ve görüş birliği ifade edildi. Değişik ülkelerin iç işlerine nehiy, şantaj ve tehdit tarafından tek yanlı yaklaşımların dayatılması, uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesine karşı çıkma girişimleri fikir birliğiyle reddedildi. İki büyüklük arasındaki aut siyasa etkileşimini elan da derinleştirmek için yüz yüze de dahil ahenkli temasların sürdürülmesinin önemi ayrımsız defa henüz tasdik edildi.” ifadeleri düz aldı.

Lavrov ve Çin, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ile Çin Ahali Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı beyninde 2023 İstişare Planı’nı imzaladı.

Share: