Acun Şampiyonası’na Erzurum’da hazırlanan Ukraynalı sema mânialı yüzücülerin aklı ailelerinde

Erzurum’dahi kampa giren Ukrayna İşitme Sakat Yüzme Milli Takımı sporcuları, gelecek sene Arjantin’de düzenlenecek Acun Şampiyonası’na ülkelerindeki cenk dolayısıyla ailelerinden uzakta hazırlanıyor.

Avrupa’nın şehir merkezindeki bir tane faziletkâr irtifalı bütün olimpik havuzu olan Palandöken Olimpik Yüzme Havuzu, değişik ülkelerden takımları ağırlamaya bitmeme ediyor.

Yaklaşık 2 bin rakımlı bölgedeki havuz, Ukraynalı sema engelli sporcuları ağırlıyor. Ukrayna İşitme Özürlü Yüzme Milli Takımı’nın 17-25 yaş aralığındaki 11 koca ve 5 kız sporcusu, 13-17 Ağustos 2023’te Arjantin’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası üzere sakil depoluyor.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle sürekli aileleri akıllarında olan milli sporcular, madalya hedefiyle Acun Şampiyonası’na güç antrenmanlarla tedbir yapıyor.

Bu yıl 29 madalya kazandılar

Ukrayna İşitme Engelli Yüzme Milli Mızıka Antrenörü Volodymyr Zınenko, AA muhabirine, bu sene Brezilya’da düzenlenen organizasyonda farklı kategorilerde 10 kızıl, 10 gümüş ve 9 bronz madalya kazandıklarını söyledi.

Yaklaşık iki haftadır Erzurum’da olduklarını rapor eden Zinenko, “Erzurum’a geçmiş adım kamp çalışmaları için geldik. Burada, 2023’te Arjantin’de düzenlenecek şampiyonaya tedarik yapıyoruz.” dedi.

Zinenko, kentte ilk kez geldiklerini belirterek, kamplarının 23 Kasım’da biteceğini anlattı.

Kentin faziletkâr rakımından bahseden Zinenko, şöyle konuştu:

“Burada denizden 1900 metre yüksekte havuz var. Biz henüz yüksekte yaşıyoruz. Gözetmek istiyoruz burayı. İstediklerimizi aldık zira bura nefes almak amacıyla iyicene. Erzurum talazlanmak üzere süper ayrımsız saha. Düşündüklerimizi burada aldık. Biz burada haddinden fazla mutluyuz ama bizim amacıyla şu anda spor açmak haddinden fazla ağırlık. Çünkü Ukrayna’ya haddinden fazla sayıda roket atıldı. Sporcuların ailesi bilcümle orada ve biz burada spor yapıyoruz, madalya kazanıyoruz. Bunların hepsini benzeri arada yazmak haddinden fazla baskı.”

“Belirsizliğin stresi var”

Ülkelerinde 8-9 aydır cenk olduğunu ve buna alıştıklarını dile getiren Zinenko, sporcuların cenk baskısından kurtulmaları ve moralleri için ne lazımsa yaptıklarını söyledi.

Zinenko, bundan ahir etapta ne olacağının muhtemelen olmadığını tabir ederek, “Belirsizliğin stresi var. Bökelik amacıyla bizim ahir planımız mahsus değil, buna üstelik hazır değiliz. Nereye gideceğimiz ve ne olacağı galiba değil. Bu yılki yarışmada yer çokça madalyayı Ukrayna aldı. 2023’te düzenlenecek olan yarışmada biz imdi madalya kazanacağız. Biz bunu çokça istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Türkiye’ye desteklerinden kıran teşekkürname eden Zinenko, “Türkiye, bize çok koruyucu oluyor ve bize destek geçişsiz. Ukrayna’ya apotr olunmasını kâm ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: