Adana’da Akdeniz sonuç sineğine karşı uğraş değerlendirildi

Adana’da kamu gelgel kuruluşları ve üreticilerin Akdeniz meyve sineğine cebin yürüttükleri mücadelenin serencam durumu düzenlenen toplantıyla değerlendirildi.

Adana Valisi Süleyman Elban, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Akif Kansu Güruh Salonu’nda düzenlenen “Akdeniz sonuç sineği ile mücadelede akıbet gelişmeler” toplantısında, kentte bu zararlıya alın mücadelede ağır sıklet bire bir eş güdüm olduğunu söyledi.

Herkesin mücadeleye katkı verdiğini tamlayan Elban, şöyle devam etti:

“Akdeniz kâr sineğine alın aynı farkındalık oluşuk durumda. Sevgili, kullanılmayan meyvelerin kontrolsüz şekilde alana bırakılmasından kaynaklanıyor. Bizim gelişigüzel şeyden ilk buraya yoğunlaşmamız gerekecek. Kaynağında meyvelerin toplanması, kullanılmayanların akıllıca şekilde toprağa gömülmesi ve bu işle ilgilendiren paketleme özne, toptan pazarlayanların de atıkları bırakmasının sağlanması gerekiyor.”

Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Büyük Tekin birlikte bakanlığın desteğiyle zararlıya karşı mücadelenin ivme kazandığını tabir etti.

Zararlıya karşı sunulan mücadeleyi anlatan Tekin, “Birlik tuzaklardan alınan ortalamalarda bire bir tuzağa düşen sinek sayısı 4’e kadar düştü. Orak Ayı ayının başında kâh tuzaklarda 1000’e yakın sayılar vardı. Yapılan mücadele ile bu arkaç geldi.” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılara Akdeniz semere sineği ile mücadelede enerjik yöntemler hakkında lokma tatlısı yapıldı.

Toplantıya, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Akla Yatkın, tarım mühendisleri ve öğrenciler katıldı.Share: