Adana’da kadınlar, harnup ve kozalakla eş ekonomilerine katkıda bulunuyor

Adana’nın Aladağ ilçesinde, odun ateşinde keçiboynuzu pekmezi ve koza şurubu yapan kadınlar, natürel ürünleri satarak karı ekonomisine katkıda bulunuyor.

Aladağ Müteşebbis Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri, doğadan topladıkları harnup ve kozalakları evlerinde temizledikten sonradan odun ateşinde pişiriyor.

Daha sonradan elde edilen keçiboynuzu pekmezi ve koza şurubunu internetten ve satış büfesinden kilosu 120 liradan müşteriye sunan kadınlar, eş ekonomisine katkı sağlıyor.

Kooperatif Başkanı Emine Korkman, AA muhabirine, satışa sundukları ürünleri geleneksel yöntemle hazırladıklarını söyledi.

Doğal yöntemlerle sağlıklı mahsulat hazırlayarak bölüt sunmak üzere çalıştıklarını anlatan Korkman, bu sayede kadınları dahi üretime teşvik ettiklerini belirtti.

Korkman, ürünleri kooperatif üyesi kadınlarla imece usulü hazırladıklarını aktararak, şöyle konuştu:

“Ürünleri odun ateşinde ve vaktiyle olduğu üzere kazanlarda yapıyoruz. Pekmezimizin içerisinde hiçbir kimyasal husus namevcut. Atalarımızdan lacerem öğrendiysek aynı usullerle yapıyoruz. Yaptığımız pekmezleri kavanozlara koyup etiketini yapıştırdıktan sonra satışa sunuyoruz.”

Korkman, kooperatif marifetiyle mahallelerdeki kadınların yaptığı mütenevvi kurutulmuş meyveleri, bitki çaylarını ve sebzeleri üstelik paketleyip satışa sunduklarını kaydetti.

Share: