Adıyaman’daki Fransız sahra hastanesinde görev değişimi

Fransa’nın Adıyaman’daki çöl hastanesinde fariza fail ekibin geçkin itibariyle ülkelerine döndüğü, yıpranmamış ekibin göreve başladığı açıklandı. Mavera yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile videoteyp konferans görüşmesi gerçekleştirerek Ukrayna savaşı ve deprem felaketi üzerine görüştü.

Türkiye’da yaşanan depremler sonrasında Fransa Sivil Düzenlilik ve Akse Yönetimi kurumu (Securite Civile) organizasyonunda Türkiye’nin gelen kontrol istirdat ve sağlık ekipleri kademeli namına ülkelerine dönüyor. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde 1000 metrekarelik alanda benzeri sahra hastanesi kuran ve depremzedelerin tedavisini işleyen Fransız ekibi, geri itibariyle ülkelerine dönerek görevlerini Fransa’dan mevrut yıpranmamış ekibe bıraktı.

‘BU JEST BİZİ ÇOKÇA DUYGULANDIRDI’Mavera yandan Fransa’nın kontrol kurtarma ekibinin ayrımsız bölümü 17 Şubat’ta ülkelerine et kafalı dönerken havalimanında halk eliyle dakikalarca alkışlandı. Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği konuyla ilgili “Depremin müstacelen ardından bölgeye gönderme edilen Fransız taharri kurtarma görevlilerimiz bugün Adana Havalimanı’ndan alkışlarla uğurlandı. Bu jest bizi haddinden fazla duygulandırdı, teveccühünüz amacıyla çok teşekkür ederiz” mesajını paylaştı.’DAYANIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cemaziyelevvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile video konuşma görüşmesi gerçekleştirerek Ukrayna savaşı ve sarsıntı felaketi üzerine görüştü. Macron görüşmeyle ilişkin “Cumhur Reisi Erdoğan ile Ukrayna’daki uğraş üzerine düşünüm alışverişinde bulunduk. Ukrayna’nın kazanmasını sağlamak için desteğimizi elan bile yoğunlaştırmalıyız. Saldırıdan vazgeçmesine ettirmek için üstelik Rusya üzerindeki baskıyı arttırmaya bitmeme etmeliyiz.Türkiye’deki depremi izleyen saatlerde, sivil asayiş güçlerimiz arama istirdat çalışmalarına başlamıştı. Gölbaşı’ndaki kumluk hastanemiz, temas çağ beniz yaralıya bakmaktadır. Ağız Ağıza seferber ve tesanüt içerisinde kalmaya bitmeme ettiğimizi Reisicumhur Erdoğan’a konfirmasyon ettim” açıklamasını yaptı. Cumhur Reisi Erdoğan’ın ise bu süreçte Fransa’nın sergilediği destek ve el birliği amacıyla teşekkür ettiği vurgulandı.

Share: