AFAD’dan Amasra’daki patlamanın sebebi karşı izah: Dönüştürücü kaynaklı

Bartın ili Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait tıpkı beyaz zehir ocağında patlama meydana geldi. Alınan evvel bilgilere bakarak, madende mahsur artan işçiler olduğu belirtildi.

ÇOK SAYIDA İŞÇİ KURTARILDI

Bölgeye evgin yerine sevk edilen ekipler, kurtarma çalışmalarına başladı. 8 işçi kişi imkanlarıyla üst çıkarken, 6 işçiye birlikte ekipler eliyle ulaşıldı. Dertli 12 iştirakçi ise çabucacık tedaviye alındı.

AFAD’DAN PATLAMANIN NEDENİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Afet ve Ivedi Kapsam Yönetimi Başkanlığı de patlamanın nedenine ilgilendiren açıklamada bulundu. AFAD’dan yapılan açıklamada patlamanın dönüştürücü kaynaklı meydana geldiği belirtilerek, “Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Gösteriş Müdürlüğü beyaz zehir ocağında trafo kaynaklı bire bir patlama meydana gelmiştir” denildi.

“KIZILAY EKİPLERİ ÜSTELIK GÖNDERME EDİLDİ”

Açıklama şöyle sürdürüldü: “AFAD, EmniyetGM, acilafetgovtr, açıkgöz ve itfaiye aracı ekipleri irsal edilmiştir. Ankara ve Sakarya’dan birer duraksız eş güdüm tırı yönlendirilmiştir. Kütahya, Zonguldak, Karabük ve Eskişehir İl AFAD müdürleri ile Sakarya, Kütahya ve Eskişehir’den AFAD ekipleri bölgeye gönderme edilmiştir. Kütahya ve Zonguldak’tan tahlisiye ekipleri yönlendirilmiştir. Kızılay’dan 2 izaz ara bulucu ve 3 personel aracı bölgeye irsal edilmiştir.”

Share: