AFAD’dan “Zelzele Ajanda Talih Tatbikatı”

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta 12 Son Teşrin Kıyamet Eğitimi Tedarik Günü ve Düzce Depremi’nin 23. yılı zımnında “Yer Sarsıntısı Ajanda Mutluluk Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Van Tuşba Toyluk Merkezi’ndeki tatbikata AFAD İl Müdürü Ulvi İhsan Körpeş, AFAD personeli ve kentte mevcut 9 taharri kurtarma biriminden gönüllüler katıldı.

Saat 18.57’yi gösterdiğinde cep telefonlarına eş anlı “AFAD tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda büyüklük genelinde sarsıntı ajanda çök-dek-tutun tatbikatı yapılmaktadır.” kayıtlı bildirimler geldi.

Gönüllüler ve vatandaşlar, tatbikata katılarak “çök, tonga, tutun” hareketini yaptı.

Körpeş, 1999’bile meydana gelen Düzce Depremi’nde ve başka afetlerde hayatını kaybedenlere yağmur diledi.

Talih genelinde ilk kez bu düzeyde benzeri tatbikatın gerçekleştirildiğini tamlayan Körpeş, şunları kaydetti:

“Geçen yıldan bu yana binlerce vatandaşımıza facia farkındalık eğitimleri verdik. Bu eğitimlerimizin sonuçlarını sahada gördük, görüyoruz. İlimiz yer sarsıntısı açısından yoğun tıpkısı bölgede yer alıyor. Depremle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Yapılan tatbikatın önemi amiyane haddinden fazla balaban. Pahal bir iştirak oldu ve çokça mübarek olduğunu düşünüyorum.”

Hakkari

Tatbikatın gerçekleştirildiği Hakkari Belediyesinin uğrunda AFAD İl Müdürlüğü deri kurarak vatandaşlara ve gelişim yerlerine tatbikata ilgili risale dağıttı.

Uray sedir salonundaki manevra öncesinde AFAD İl Müdürü Savacı Karadeniz, kurumun faaliyetleri ve tatbikatla ilgilendiren bilgelik verdi.

Ilbay ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık, ilbay yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Korgeneral Ateşin Hâkim, kurum amirleri, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, cingöz, AFAD ve Kızılay gönüllüleri, saat 18.57’birlikte “çök, kapanca, tutun” hareketini yaptı.

Belediye hoparlörleri ve camilerden bile uyarma yapıldı.

Ilbay Akbıyık, depremin dünyada olduğu kabil Türkiye’da da incitici sonuçlar doğurabildiğini belirterek, “Depreme mutluluk namına, Hakkari yerine amade olmamız geçişsiz. Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımız, AFAD Başkanlığı ve ilgili eksiksiz kurumlar nazik tıpkısı ceht süresince halkımızı bilinçlendirmeye, depreme ve depremden sonraki tedbirlere hazır hale ilam etmek amacıyla çalışıyor. Konutlarımızı, iş yerlerimizi depreme göre yapmalıyız. Çokça kıvrım evler yapmamalıyız. Hakkari’üstelik dahi buna yönelik muvaffakiyetli icraat yapılıyor.” diye konuştu.

İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu’nun okuduğu duanın ardından tatbikat sona erdi.

Gazi Mahallesi’ndeki dernek alanında birlikte gâh vatandaşlar tatbikata bindi verdi. Davetliler ve gelin, ayrımsız müddet “çök, desise. tutun” hareketi yaptıktan sonra gene halay çekmeye bitmeme etti.

Muş

Muş’ta Müştakbaba Eş Ancak Müdürlüğü’nde planlı tatbikata Ilbay İlker Gündüzöz, Muş Belediye Reisi Feyat Asya, İl Kurnaz Komutanı Albay Mehmet Kasım Evliya, İl Itimat Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, AFAD İl Müdürü Taha Yasin Çekiç, Milli Eğitim Müdürü Enver Övünme, AFAD çalışanları, Türk Kızılay temsilcileri ve gurur amirleri katıldı.

12 Son Teşrin 1999 Düzce Depremi’nde hayatını kaybedenler için dua okunan tatbikatın ardından mütekellim Vali Gündüzöz, afetlere herhangi bir ant hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Ülke amacıyla çokça mefret benzeri tatbikatın gerçekleştirildiğini vurgulayan Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Ilkin Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, İçişleri Bakanı’mız Sayın Süleyman Soylu’nun organizesinde, AFAD teşkilatımızın hem merkezi hem taşradaki koskocaman aynı çalışması hayata eski oldu. Sarsıntı kuşağındayız ve başka afetlere üstelik maruz kalma potansiyelimiz var. Cenabıhak bu memleketi afetlerden korusun amma çalışkan olacağız, çalışacağız, olacağız.”

Kentte ayrımsız okulda planlı manevra, güvenlik kamerasına yansıdı.

Bitlis

Bitlis Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğüne tutkun Kız Öğrenci Yurdu’nun yemekhanesinde gerçekleştirilen tatbikata Bitlis Vali Yardımcısı Furkan Seyman ve gurur müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Siren sesiyle salondaki hep yoluyla başını kapatarak masanın altına yattı, daha sonradan kontrollü bir şekilde binayı boşaltma etti.

AFAD Başöğretmen Vekili Erdal Tunçtan, gazetecilere, Düzce Depremi’nin 23. yılı zımnında büyüklük genelinde senkronik manevra gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ahlat’ta de tatbikata katılan şevket hastanesi çalışanları, 18.57’dahi “çök-komplo-tutun” hareketini yaptı.

Share: