Afetzede liseliler depremzedeler için mesaide

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerden etkilenen Kilis’te Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi sarıklı ve öğrencileri, afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması üzere say yapıyor.

“Asrın felaketi” namına nitelenen depremlerin peşi sıra yaraların sarılması üzere kolları sıvayan Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölümü ile Eroin Teknolojisi Alanı hoca ve öğrencileri, Hatay’da kurulacak kumluk hastanesinin dolaplarını ve gayrı aksamlarının üretimini üstlendi.

Dolapların üretimi tamamlanarak nakliyeye hazır kuzuluk getirilirken, öğrencilerin konteynerlerin bakım ve onarımına yönelik çalışmaları bitmeme ediyor.

“Çığır liseleri çokça sunturlu işlemler yaptı”

Ekol müdürü Aydınlık Talay, AA muhabirine, depremden sonra öğretmen ve öğrencilerle fena hâlde işler yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Ülke genelindeki çığır liselerinin, depremin peşi sıra bastırık bilinciyle Kovid-19 sürecinde olduğu kabil güzelce işlemler yaptığını dile getiren Talay, şöyle bitmeme etti:

“Yer Sarsıntısı zımnında ilimizde daha ilk kıran koordinasyonunda geçer Elbeyli taşımalık kentteki konteynerlerin faaliyete geçmesi için mektepli ve öğretmenlerimiz depremin önceki gününden itibaren gönüllük esasına bakarak çalıştı. Konteynerlerin tekrar güncellenmesi ve kullanılabilir kuzuluk getirilmesi amacıyla çalışmalarımız okulumuzda devam ediyor. İl Esenlik Müdürlüğünün talebi doğrultusunda Hatay’da kurulacak çöl hastanesinde kullanılmak üzere düzen ve değişik aksamların yapımlarını öğrenci ve öğretmenlerimiz tamamladı. Deprem bölgesine nakliyesini gerçekleştireceğiz.”

Talay, mektepli ve öğretmenlerin emek kavramı gözetmeksizin çalıştığını belirterek, bundan ahir süreçte bile üzerlerine sakıt sorumlulukları yapmaya amade olduklarını kaydetti.

Öğrenci Melik Nane de baskı eyyam geçirdiklerini aktararak, ellerinden geldiğince fahri olarak hareket bölgesi amacıyla üretimde bulunduklarını anlattı.

Nane, teavün ve dayanışmanın önemine işaret ederek, “Depremin olduğu geçmiş günden beri taşımalık kente tadilatlara gittik. Hatay’daki sahra hastanesine eczane dolapları yaptık. Depremzedelere destek olmak üzere gönüllük esasıyla arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Allah bu acıları tıpkı henüz yaşatmasın.” diye niteleyerek konuştu.

Share: