Afyonkarahisar’da 11 sene evvel ortaya sâdır topraktaki yüzey kırıkları korkutucu boyutlara ulaştı

– Bu görüntüler deprem bölgesindeki aynı kentte değil, Afyonkarahisar’dan

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde kısaca 11 yıl evvel ortaya çıkan ve iki mahalleyi etkileyen satıh kırıklarından periferi benzeri haddinden fazla ocak kullanılamaz hale gelirken, mahallelerdeki mezarlar toprağa gömülüp, yolda ise dip çatlaklar oluştu.

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut zelzele sonrası yıkıma uğrayan kentlerde ortaya çıkan görüntülerin bire bir benzer manzaraların yaşandığı bölgedeki insanlar ise adeta çaltı üzerinde hayat sürüyor. Bolvadin ilçe merkezindeki Şıhlar mahallesi ile merkeze ilişkin Dipevler köyü kestirmece 11 sene ilk ortaya sâdır topraktaki yüzey kırıkları korkutucu boyutlara ulaştı. 2012 yılından sonraları toprakta meydana mevrut alay malay çatlaklar aile, dam, besihane kadar yapılarında duvarlarında devasa çatlaklar oluşturdu. Bölgede mezarlıklarda ortaya sâdır görüntülerde adeta görenleri dehşete düşürürken, yollarda de yine çatlaklar meydana geldi. Yapılarında meydana mevrut çatlaklardan etraf ayrımsız haddinden fazla hayat evini terk etmek zorunda kalırken, apayrı tıpkı yere gitme şansı olmayanlar ise adeta âdem evladı büyüklenme buruna kişi mücadelesi veriyor. Bölgede yaşayanlar Kahramanmaraş’ta meydana mevrut ve 11 kentte yıkıma illet depremlerden sonrası ise bundan sonra gergin olmaya başladı. Nahiye halkı yıllardır yapılan araştırmalardan benzeri akıbet çıkmadığını kaydederek, kendilerine bu konuda yardım edilmesini istiyor.

“Bizde mi Maraş ve Hatay’daki kabilinden gerileme altında kalalım”

Şıhlar mahallesi sakinlerinden Ahu Güzyiğidi, eş ve eklentilerinde seçkin geçen dönem kalan çatlaklardan etraf içtinap etmek ortamında yaşadıklarını anlatım etti. Güzyiğidi, İhlas Malumat Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Kahramanmaraş’ta sarsıntı oldu benzeri oradaki kadar Bolvadin’de adım adım çöküyor. Buradaki evlerin hepsinin incelenmesini istiyoruz. Yemeden Içmeden bizim mahallemizde 8-10 eş göçmek amacıyla. Ayazlık derece derece çöküyor, yapı 75-80 santimetre dil çöküyor. Oradaki depremler üzere olacak bizde öleceğiz ondan sonrada bizi çıkarırlar (enkazdan) Allah’ın izniyle” dedi.

“Yerle familya ortada 5 metre küşayiş var, karı üstüme çökecek diye korkuyorum”

Dipevler köyünde dinç Safinaz Aykuş ise olaydan dünya adeta evinin bölündüğünü dile getirerek şunları söyledi:

“Evim ve ahırım bölündü, ineklerim ölecek diye korkuyorum. Evim bölündü ve göçecek, kalp girmeye korkuyorum. Nerede hareket olsa benim evim hakeza açılıyor. Ben yardım bekliyorum. Bizim evimiz adeta bölük bölük altında kalacağım diye niteleyerek korkuyorum. Lüp tabanı dersen esasen tıpkı şekilde, ben yeri dolduruyorum, yerle ocak arasında 5 metre mesafe var ego ne yapacağım? Aile üstüme çökecek diye niteleyerek korkuyorum.

Share: