Afyonkarahisar’daki okulların depreme dayanıklılığı ile ilişik sunma kemiksiz izah

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerin ardından mahdut genelinde sorgulanmaya başlanan ‘okulların depreme dayanıklılığı’ konusuyla ait Afyonkarahisar’bile yeryüzü net açıklama Milli Eğitim Bilimi Müdürü Miraç Sünnetci’den gelirken, Sünnetci, bu konuda kentteki velilerin huzur içerisinde olmasını ifade etti.

Zelzele felaketinin ardından gündeme mevrut okulların depreme dayanıklılığı üstüne denetimler arttırıldı. İstanbul başta girmek için ülke genelindeki tıpkısı çok kentte denetimler sonucu gâh okullar güvenlik gerekçesi ile boşaltıldı. Afyonkarahisar’daki okulların depreme dayanıklılığı üzerine açıklama ise en izinli isimlerden birinden geldi. İl Milli Eğitim Başmuallim Miraç Sünnetci, bu konuda alım adına denetimleri arttırdıklarını anlatım etti. Sünnetci, “Afyonkarahisar’bile 38 okulun sarsıntı üzerine güçlendirmesi yapılarak tamamlanmıştır. 28 okulda ise zelzele revizyonu yani güçlendirmesi bitmeme etmektedir. Yıkımı yapılan ve güçlendirmesi gerçekleştirilen okullarımız boşaltılmıştır, Afyonkarahisar’bile şuanda hınç bildirme edecek tıpkısı kapsam yoktur zira var olan binanın güçlendirmesi gerekiyorsa 38 gelgel güçlendirildi ve 28 okulunda güçlendirmesi devam ederken, bu okullarda de hiçbir öğrencimiz yoktur. O okullarda terbiye gören öğrencilerimiz farklı okullarda ikili öğretim yerine terbiye alıyorlar.”

“Bu konuda inşallah tıpkı ağırlık yaşamayacağız”

Kentte antrparantez depreme dayanıklı olmadığı amacıyla eski aylarda yıkımı yapılan okullar olduğunu de hatırlatan Sünnetci açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Yıkımı gerçekleştirilen okullarımızlar birlikte güçlendirmesi yapılan ya de yapılmaya devam fail hiçbir okulda öğrencilerimiz yoktur. Afyonkarahisar’daki velilerimizin içi abat olsun, bu konuda İl Hususi İdaresi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na merbut kurumlarının mühendisleri, görevlileri sahada. Bu konuda inşallah bir sorumluluk yaşamayacağız, çünkü daha başlangıçta bu hususta önlem alınmıştı. Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın talimatları bu yöndeydi, tığ gine de yine ayrımsız gravite yaşamaması üzere tekrar denetimlerimizi yaptık. Bu konudaki mühendis ve görevlilerimiz alanda çalışmalarını sürdürmektedir.” – AFYONKARAHİSAR

Share: