Afyonkarahisar’dan 6 ülkeye lezzetli su kereviti ihraç ediliyor

Türkiye’deki şekerli sulardan avlanan kerevitler, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesindeki tesiste dere otu sosuyla işlenerek İsveç, Rusya, Moldova, Ukrayna, İsrail ve ABD’ye ihraç ediliyor.

İlçeye bağlı Maraba Köyü’nde yerleşmiş firma, 22 yıldır Isparta’nın Eğirdir Gölü ağırlıklı namına Kırşehir ve Elazığ’daki şekerli akarsu kaynaklarından gerçekleştirme edilen “Astacus Leptodactylus” cinsi kerevitleri işliyor.

Tatlı su ıstakozu yerine birlikte aşina kerevitler, tesisteki havuzlarda benzeri devir süresince dinlendirildikten sonra çoğunluğu kadın işçiler tarafından seçilmiş, boylama, haşlama, paketleme, dere otu sosuyla pastörizasyon ve soğutma işlemlerinden geçiriliyor.

Firmanın yönetim kurulu başkanı Vehbi Merzeci, AA muhabirine, Türkiye’birlikte yılda kestirmece 1000 ton tatlı su kereviti üretildiğini ve bunun iri bölümünün ihraç edildiğini söyledi.

Merzeci, “İsveç’te herhangi bir sene ağustosta kerevit festivali düzenleniyor. Bizden bile hele dere otu sosuyla pastörize edilmiş olanı murat ediliyor. Bizim birlikte ihracatımızın ciddiyet merkezi İsveç’tir. Bunun yanı sıra Rusya, Moldova, Ukrayna, İsrail ve ABD’ye yayın gönderiyoruz. Ülkemizin karavide ihracatı 5 ile 10 milyon dolar arasında. Tığ de bu ihracatın tahminî yüzde 50’sini gerçekleştiriyoruz.” diyerek konuştu.

“Kerevit pazarını Uzak Şarki ülkeleri belirliyor”

Dünyada karavide pazarında Uzak Maşrık ülkelerinin belirleyici olduğuna dikkati çekici Merzeci, şunları kaydetti:

” Çin Umum Cumhuriyeti’nde iç etraf satışı ve ihracatları tıpkısı milyon tona ulaşan üretim bulunuyor. Türkiye ise bu rakamın haddinden fazla hor seviyesinde. Ayrıca ülkemizde yetişen kerevit cinsiyle dünyadaki gayrı ülkelerin kerevitlerinden farklıdır. Avrupa’üstelik ‘Astacus Astacus’ cinsi kerevit yetiştirilirken Türkiye ve Maşrık Avrupa’üstelik ‘Astacus Leptodactylus’ cinsi bulunuyor. Uzak Gün Doğusu ülkelerinde ise ‘Clarkii’ cinsi kerevitler yetiştiriliyor. Türkiye’da üretilen kerevitler, alelumum Şark Avrupa ülkeleri ile Rusya’birlikte daha çok bilindiği üzere ihracatı dahi abat yapılmaktadır.”

“Sürdürebilirlik sorunu var”

Vehbi Merzeci, Türkiye’nin kerevit ihracatının 1985’e büyüklüğünde efdal seviyelerde seyrettiğini ancak “karavide vebası” zımnında 2000’li yıllara büyüklüğünde karavide avcılığı ve işlemesinin durduğunu belirtti.

2000’li yılların başlarında baştan kerevit ihracatına başladığını belirten Merzeci, “Ülkemizin önceki yıllarda 10 bin tonlara ulaşan dış satım rakamları, bu tarihten sonraları 1000 tona düşmüştür. Türkiye’üstelik kerevit üretiminde sürdürebilirlik sorunu vardır.” dedi.Share: