Ağrılı öğrenciler depremzede füru için oyuncak üretiyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerin arkası sıra Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde lise öğrencileri, tasarladıkları oyuncakları okulun atölyesinde depremzede torunlar için üretiyor.

Doğubayazıt Şehit Polis Güçleri Fethi Sekin Mesleki ve Maharet Rum Lisesi Moda Tasarımı ve Bala Gelişimi Bölümü öğrencileri, depremlerden etkilenen kollar üzere iş başlattı.

Bu kapsamda ekol idaresi ve öğretmenlerin da desteğiyle tıpkısı süre evvel kurulan atölyede müteharrik öğrenciler, depremzede çocuklarla tesanüt yorumlamak ve afetin izlerini silmelerine benzeri nebze üstelik olsa katkıda mevcut olmak için oyuncak mesaisi yapıyor.

Yaklaşık 60 öğrencinin kendilerine has tasarlayıp atölyede ürettiği bez süt kuzusu ve pelüş oyuncaklar, çocuklara dağıtılması üzere hareket bölgesine gönderilecek.

Doğubayazıt Kaymakamı Misyon Rençper bile sürekli okulu ülfet ederek öğrencilerin çalışmalarına bindi oluyor.

Okul Müdürü Cevat Aras, AA muhabirine, amaçlarının depremzede çocukları sevindirmek olduğunu ve kısa zamanda oyuncakların bölgeye gönderileceğini söyledi.

Moda Tasarım ve Uygulayım Bilimi öğretmeni Gülşen Kaya da projeyi depremler zımnında print günler nâkil kıran bölgesindeki kollar üzere başlattıklarını belirtti.

Bugüne büyüklüğünde 350 oyuncak ürettiklerini ve bu sayıyı 1000’e yükseltmeyi hedeflediklerini anlatım eden Kaya, “Depremzede çocuklarımızın aynı nebze da olsa yaralarını gidermek ve acılarını azaltmak üzere bu çalışmayı yaptık. Amacımız, çocukları sevindirip mutlu etmektir, umarım muvaffakiyetli oluruz.” dedi.

Yavru Gelişimi ve Eğitimi öğretmeni Elif Mecnunca de yaraların gelişigüzel sarılacağına inandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bizler orada olup elimiz uzanamasa birlikte burada okulumuz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin desteğiyle bir yola çıktık. Oradaki çocuklarımız üzere burada oyuncak tasarlayıp mutlu etmek istiyoruz. Onların kalplerine dokunabilmek, yüzlerinde küçücük birlikte olsa benzeri gülümsemeye sebep olabilirsek bizim için çokça şişman benzeri mutluluk evet. Bizim üzere yeryüzü koca madde depremzede çocuklarımızın yüzünü güldürmektir. Ahbapça onların beraberinde olmaya çalışıyoruz. İnşallah bugünleri alay malay atlatacağız.”

Öğrencilerden Medine Özer ise çocuklara oyuncak üretmekten mutlu olduklarını ve henüz aşkın sezmek istediklerini söyledi.

Share: