Ahmet Atak: “Yeşil Finansmanın, Yani Akman Paranın Ülkemize Gelmesi İçin Oluşturulacak Anne Kurum İktidarımızda Kuracağımız ‘İklim Bankası’ Olacak”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ahmet Akış, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’üstelik yeşil ve sayısal dönüşümün sağlanması, yeşil finansmanın gelmesi amacıyla temaslarda bulunduğunu belirterek, “Yeşil finansmanın, yani temiz paranın ülkemize gelmesi amacıyla oluşturulacak anne gurur iktidarımızda kuracağımız ‘İklim Bankası’ olacak. İklim Bankası’yla iklim finansmanı diplomasisini yürüteceğiz ve ülkemizin iklim konusundaki fonlara erişimini sağlayacağız” dedi.

CHP Enerji ve Enfrastrüktür Projelerinden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı ve Balıkesir Mebus Ahmet Atak, zaman partisinin umumi merkezinde matbuat toplantısı düzenledi. Atak, CHP iktidarında ‘İklim Bankası’ kurulacağını açıkladı. Akış, şunları söyledi:

“Sarsıntı tıpkısı el elan kendini hatırlattı. Önceki olsun, kamu hemşehrilerime saygılarımı sunuyorum. Türkiye yoğun ayrımsız soylu erki bunluk içerisinde. Enflasyonda dünya lideriyiz, yoksulluk sıralamasında da yeryüzü başta geliyoruz. Yöntemsizlik endekslerinde evvel sıralarda kayran alıyoruz. Vatandaşımız bahtsız, sanayicimiz rahatsız, yatırımcımız önünü göremiyor. Özetle kara kış öncesi vatandaşın sıkıntısı henüz üstelik artıyor. Sanayicimiz nasıl cereyan edeceğini bilemiyor. AK Tümen iktidarının 20 yılında bırakın 1 kamer sonrası kimesne yarın hangi olacağını bile öngöremez duruma gelmiş. Saray sadece günü kurtarmaya müteveccih geçici çözümlerle öz iktidarını sürdürebilmek üzere akım ediyor. Zaman alınan kararlar yarın değişiyor, ferda değişen karar da devrisi çevrim tekrar değişiyor. Sonuçta ne yurttaş hangi yatırımcı hangi bile sanayici önünü görüyor. İktidarın kusurlu tutum politikaları dolayısıyla ülkemiz maalesef aynı uçurumdan devrilmek amacıyla.

“KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLADIĞI İKİNCİ YÜZYILA ÇAĞRI BEYANNAMESİNDEKİ İLKELERDEN HAREKETLE POLİTİKALARIMIZ VE PROJELERİMİZ HAZIR”

CHP olarak ülkemizi gine düzlüğe çıkartmak ve vatandaşlarımıza abat tıpkı kan aldırmak için hazırlıklarımız tamamladık. Bu kapsamda liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ziyaretlere başlarken iktidar cephesinin bu konudaki rahatsızlığını birlikte anlıyoruz. Biz genel başkanımızın öncülüğünde ülkemize temiz parayı deklare etmek amacıyla çalışırken, çepel mal baronlarının curcunalı yükseltmesi gayet doğal. Genel Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ikinci yüzyıla davet beyannamesindeki ilkelerden hareketle politikalarımız ve projelerimiz hazır. Umumi Başkanımız de bu kapsamda yurtdışından ülkemize finansman sağlanması, akman paranın gelmesi için ziyaretler gerçekleştiriyor.

“TÜRKİYE’DEKİ FİNANS VE BANKACILIK ALTYAPISINI YENİDEN TASARLAYACAĞIZ”

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında CHP Erke Politikaları adıyla yaptığımız çalışmada saf paranın ülkemize gelmesi amacıyla yeni politikaları, yeni kurumları belirledik. ‘Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında CHP Enerji Politikaları” amade. Garaz ve projelerimiz tamamladık. Finansman yani mülk gideceği yönü seçerken iklim değişikliğine duyarlı, yeşil projeleri, yenilenebilir enerji yatırımlarını yeğleme haysiyet noktada. Bu epey hareketle CHP iktidarın Türkiye yeşil yatırımın merkezi olacaktır. Türkiye’nin sadece enerjide yeşil dönüşümü uydurmak üzere 120 bilyon dolarlık yatırıma ihtiyacı var. Biz CHP yerine bu finansmanı dünyadan yeşil krediyle, yeşil arbitraj istikraz araçlarıyla sağlayacağız. Bu finansmanı bulmak üzere Format Bankası’nı, bankacılık ve mal dünyasını, sermaye piyasalarını yeşil ve sürdürülebilir eksenli yapılandıracağız. İngiltere’üstelik, Almanya’da bu alanda ati olan ülkelerin finans piyasaları nasılsa biz dahi o şekilde Türkiye’deki finans ve bankacılık altyapısını yeniden tasarlayacağız.

Dünyada finansmanın kuralları artık abuhava değişikliği, yeşil temalar, sürdürülebilirlik ve ESG yani kasaba sosyal hile marifetiyle tasarım ediliyor. Türkiye Eşkâl Bankası enflasyonda mücadelede olduğu kabilinden yeşil dönüşümde birlikte sınıfta kalmıştır. Ülkemiz G-20 ülkeleri ortada sondan üçüncü ülkedir.

Türkiye; MIT’in Yeşil Gelecek Endeksinde 76 büyüklük beyninde 69’uncu tam kayran alıyor. Yale Üniversitesi yoluyla yapılan Belde Performans Endeksi’nde ise ülkemiz 180 talih beyninde 172’nci tam. Türkiye’nin abuhava, yeşil ve ESG konularında karnesi bu büyüklüğünde sınırlı durumdayken; ülkemize yeşil cesaret ve yeşil finansman dirimsel mi? Elbette gelmez.

“EKSIKSIZLIK KILIÇDAROĞLU, TÜRKİYE’DE YEŞİL DÖNÜŞÜMÜN BAŞLAMASI, DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN SAĞLANMASI VE YEŞİL FİNANSMANIN GELMESİ İÇİN TEMASLARDA BULUNUYOR”

İşte Umumi Başkanımız, liderimiz Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yeşil dönüşümün başlaması, dijital dönüşümün sağlanması ve finansmanın gelmesi amacıyla temaslarda bulunuyor. Alelhusus pandemi sonrası ‘iklim değişikliği’ ve ‘dijital transformasyon’ birbirinden ayrılmayan tıpkısı ‘twin set’ yani ‘ikiz set’ namına görülüyor. Biz bile iklim değişikliği ve sayısal dönüşümü birlikte ele alıyor ve bu dönüşümün inovasyonla desteklenmesi gerektiğini vurguluyoruz.

“TÜRKİYE’NİN STRATEJİK DÖNÜŞÜMÜNÜN TEMELİNDE YEŞİL INKILAP, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, DİJİTAL INKILAP VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA OLACAK”

Ülkemizin eskimemiş kalkınma planını; kuracağımız Ciddi Planlama Teşkilatı ile gelişigüzel hayata geçireceğiz. Türkiye’nin stratejik dönüşümünün temelinde yeşil dönüşüm, abuhava değişikliği, dijital transformasyon ve sürdürülebilir kalkınma olacak. Sürdürülebilir kalkınmanın en koskocaman ayağını dünya standartlarında ve ‘önce insan’ diye niteleyerek kurgulayacağımız enerji ve madencilik politikalarımız oluşturacak.

“YEŞİL FİNANSMANIN, YANİ TEMİZ PARANIN ÜLKEMİZE GELMESİ İÇİN OLUŞTURULACAK ANNE HAVA İKTİDARIMIZDA KURACAĞIMIZ ‘İKLİM BANKASI’ OLACAK”

Madencilikte hisse senedi kazalarının kader olmadığı, bilimin ve teknolojinin öncülüğünde sıfıra indiği dünya örneklerini inceledik. Bu dönüşümü sağlamaya hazırız, kararlıyız. Yeşil finansmanın, yani akman paranın ülkemize gelmesi amacıyla oluşturulacak esas hava iktidarımızda kuracağımız ‘İklim Bankası’ olacak. Lacerem Avrupa’nın yeşil dönüşümünü çıkarmak üzere Avrupa Yatırım Bankası, ‘Avrupa’nın İklim Bankası’ yerine yapılandırılıyorsa tığ de bu kapsamda ayrımsız İklim Bankası kuracağız. İklim Bankası’yla abuhava finansmanını diplomasisini yürüteceğiz ve ülkemizin iklim konusundaki fonlara olan erişimini sağlayacağız.

“SANAYİNİN KARBONSUZLAŞTIRILMASINI BILE HEDEFLİYORUZ”

Ülkemize aceleci ve kapsamlı asıl sağlamak amacıyla mali kurumlar üzerinden özel sektöre, kamunun yenilenebilir enerji yatırımlarına ve domestik yönetimlere mahiyet aktaracağız. İklim Bankası tarafından sanayimizin yeşil dönüşümünü yani sanayinin karbonsuzlaştırılmasını bile hedefliyoruz.

İklim Bankası’yla çatılarda bireysel kullanıma müteveccih erke üretiminin yaygınlaştırılmasını de sağlayacağız. Türkiye’üstelik kamunun, yerel yönetimlerin ve özel sektörün yeşil arbitraj çıkarabilmesi amacıyla gerekli enfrastrüktür, kurumsal yetenek, yöntem bilimsel çalışmaları çarçabuk İklim Bankası’nın liderliğinde yapacağız.

“ÖZELLİKLE PANDEMİ DÖNEMİNDE DEVLETLER CIDDI BİR ŞEKİLDE ‘YEŞİL BÜYÜKLÜK TAHVİLİ’ KANALIYLA BORÇLANDI”

Dünyada yeşil ve sürdürülebilir tahvillerin mecmu büyüklüğü 3 trilyon dolara kazanmış durumda. Sadece şirketler değil, devletler da yeşil arbitraj çıkarıyor. Devletler yeşil tahvil tarafından kamu yatırımlarını akçalanmış ediyor. Hele pandemi döneminde devletler vahim ayrımsız şekilde ‘yeşil azamet tahvili’ tarafından borçlandı. Bu fırsatı kullanan ülkeler ortada yalnızca mütekâmil ülkeler namevcut. Afrika’dahi siktirici tıpkısı mutluluk olan, tahminî 100 bin nüfuslu Seyşeller ve 10 milyon nüfuslu Benin kabil ülkeler birlikte bulunuyor. Yani bu adi Afrika ülkeleri dünya üzerindeki 85 milyon nüfusla arz nazik 18’inci mutluluk olan Türkiye’yi müdür YANLIŞSIZ Parti iktidarının 20 yılda yapamadığını fail ülkelerdir. Türkiye’mizin bu yeşil dönüşümü ve ülkemize bozulmamış paranın gelişini tığ sağlayacağız.

“ESG AÇISINDAN TÜRKİYE’DE ZAYIF VE YETERSİZ GÖRDÜĞÜNÜZ DEĞME AKSAKLIĞI İKTİDARIMIZIN İLK 6 AYINDA GİDERECEĞİZ”

Buradan uluslararası kalkınma finansmanı işleyen haddinden fazla taraflı kalkınma bankalarına de sesleniyoruz; ESG açısından Türkiye’birlikte cılız ve sıkıntılı gördüğünüz gelişigüzel aksaklığı iktidarımızın önceki 6 ayında gidereceğiz. İklim değişikliği, yeşil tahavvül ve finans sektöründe temel takat sınırı göstergeleri diyapozitif, izlem edilebilir ve raporlanabilir olacak. Kurumlar kamuya bu bilgileri raporlar arkaç gelecekler.

“YEŞİL MUTABAKATI BİZ KURGULAYACAĞIZ VE ÜLKEMİZE TEMİZ FİNANSMANIN GELMESİNİ BİZ SAĞLAYACAĞIZ”

Türkiye’bile bu konular imdi yalnızca ‘sosyal yük projeleri’ olmaktan çıkma ve bire bir hisse senedi modeli haline gelecek. Özetle yeşil mutabakatı biz kurgulayacağız ve ülkemize temiz finansmanın gelmesini biz sağlayacağız. Temiz yatırım, akman enerji ve kıpırdak üretimle Türkiye’mizi münevver yarınlara taşıyacağız.”

Share: