AİÇÜ’de depremzede çocuklara müteveccih spor kursları düzenlenecek

Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi vasıtasıyla, Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen depremin arkası sıra Dert’ya mevrut depremzede çocuklara çeşitli branşlarda spor kursları düzenlenecek.

AİÇÜ Keyif Hars ve Spor Dairesi Başkanlığı koordinesinde yüzme, hentbol, badminton, kickbox, basketbol ve akıl zeka oyunları branşlarında, Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitleri Spor Salonunda Cumartesi ve Aksata günleri düzenlenecek kurslar ile çocukların sportif faaliyetlere katılması sağlanarak hem depremin ruh bilimsel etkilerini azaltmak hem de ilişki duydukları alanlarda yeteneklerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Felaket, ülkemizde yüzyılın yeryüzü büyük felaketlerden birinin yaşandığına dikkat çekerek, “Mevki ve kavim adına haddinden fazla şişman benzeri acı yaşadık. Depremin müstacelen arkası sıra Üniversite bünyesinde başlattığımız müzaheret kampanyaları ile Ağrı Valiliği koordinesinde hareket bölgesindeki vatandaşlarımıza arkalama eli uzattık. Depremin yaralarını devletimiz ve milletimizle gelişigüzel sararak, yaşadığımız bu sıkıntıların üstesinden birlikte inşallah geleceğiz” dedi.

Prof. Dr. Felaket, “Vatandaşlarımızın üzerindeki depremin ruh bilimsel etkilerini genişlik organ dökmek üzere, Veca’ya gelen depremden etkilenen çocuklara Darülfünun namına muhtelif branşlarda spor kursları düzenliyoruz. Sportif işler çocuklarımızın hem gelişimi hem bile sosyalleşmeleri için haddinden fazla şanlı. Bu açıdan hele bu süreçte çocuklarımızın içtimai ve içtimai açıdan gelişimlerini keşfetmek üzere lüzum ruh bilimsel destek ve rehberlik üstüne gerek sportif aktivitelerde değme makule imkanı sunmaya çalışacağız. İlimize gelen depremzede aileler, çocuklarını Üniversitemizde açtığımız spor kurslarına araç yaptırabilecek. Kurslara paydaşlık sağlayıcı çocuklarımızı servis ile yurttan alıp, kurs bitiminde tekrar yurtlara bırakıyoruz. “Türkiye Yegâne Kalpgâh ve Gelişigüzel Güçlüyüz” şiarıyla millet namına bu zor günleri gücük zamanda atlatacağımıza olan inancımı ifşa etmek istiyorum. Vatandaşlarımız için elimizden mevrut her çeşit desteği sağlayacağız” diye konuştu.

Prof. Dr. Sıkıntı, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yaralılara ivedili şifalar diledi. – AĞRI

Share: