Akıbet an acun: Papa Francis, Kazakistan’da

Katoliklerin dini lideri Papa Francis, 3 günce resmi ziyaret çerçevesinde zaman Kazakistan’a geldi. 7. Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi’ne dahi katılacak olan Papa Francis, Kazakistan Cumhurbaşkanı Teşrinisani Tokayev aracılığıyla karşılandı.

Papa Francis 3 günlük resmi konuşma kapsamında Kazakistan’a geldi. Kazakistan Cumhur Reisi Son Teşrin Tokayev eliyle karşılanan Papa Francis’in, ziyareti süresince Ilımlı Asya’daki dini liderle bire bir araya geleceği rapor edildi. Papa’nın bugünkü programında Cumhur Reisi Tokayev’e edep ziyareti yapacağı kaydedildi. Papa, antrparantez Kazakistan’da planlı 7. Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi’ne üstelik katılacak ve temaslarda bulunacak.

Papa Francis, yarın Aydın-Sultan’daki ‘Expo Grounds’ta Katolikler için düzenlenecek Mukaddes Ayine katılacağı Perşembe sabahı Daimi Müzaheret Meryem Anne Katedrali’nde piskoposlar, ilmek adamları ve ülkedeki Katoliklerle tıpkısı araya geleceği tabir edildi. Katolikler, yüzde 70’i Mütedeyyin ve yüzdelik 25’i Isevi, çoğunlukla Zalim Ortodoks olan 19 milyonluk Kazakistan nüfusunun kestirmece yüzdelik 1’ini oluşturuyor.

Share: