Akıbet zaman bilgelik: Sakarya’da Umum Eğitim Merkezi Müdürü ağabeyini öldüren sanık hakim karşısında

Sakarya’birlikte, Adapazarı Ahali Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürü ağabeyi Abdulvahit Uygar’ı tüfekle öldüren sanığın yargılanmasına başlandı.

Sakarya 4. Tehlikeli Ukubet Mahkemesinde görülen davanın geçmiş duruşmasına, mevkuf maznun M.Z.U, müştekiler ve canip avukatları katıldı.

Kimlik tespiti ve savca özetinin okunmasının peşi sıra başlayan duruşmada meze sunulan maznun, kardeşini tasarlayarak öldürmediğini, aralarında 12 yıldır devam fail algı verecek meselesi bulunduğunu istikbal sürdü.

Ağrı’da işlettiği büfeyi ağabeyinin ısrarı üstüne devredip Sakarya’ya taşındığını ve mecmu birikimi olan 1,5 milyon lirayı namına verdiğini savunan M.Z.U, bu parayla envestisman eden ağabeyinin eş ve araba aldığını, parayı ifa üstüne ise kendisini oyaladığını, sunu böylece de “Senin bende paran yok” cevabını verdiğini argüman etti.

Daha bilahare ağabeyinin bire bir uzlaştırıcı tarafından kendisine 3,5 milyon teklik öneri ettiğini, haddizatında alacağının 20 milyon lirayı bulmasına karşın bu teklifi kabul ettiğini, fakat ağabeyinin bunu dahi ödemediğini savunan M.Z.U, “Aracıdan bilim gelmeyince fenomen günü ağabeyimin iş adına gittim. Arabamda pompalı tüfek vardı. Fakat onu, paraya sıkıştığım için satmak üzere av bayilerine götürmüştüm ve o nedenle arabamdaydı. Ağabeyim aksiyon yerinden geçici yerine artık. Bana akıllıca geliyordu. Ego da üstüme alındım. Yanına gittiğimde elini beline akilane götürünce istemsizce silahımı ateşledim. Bilahare da bacaklarına akıllıcasına sonradan ikinci nöbet keskin ettim.” dedi.

Murafaa başkanının sorusu konusunda sanık, hayatı boyunca psikolojik tedavi görmediğini ve derman kullanmadığını beyan etti.

Babası, kardeşi ve eşi aleyhine şahitlik etti

Tanık adına dinlenen sanığın babası K.U, 12 sene ilk M.Z.U’nun birikimlerinin 1,5 milyon lirayı bulmasının cins olmadığını, iki ahi arasındaki sorunun dünyalık meselesi olamayacağını, anlaşmazlığın nedenini kendisinin birlikte bilmediğini söyledi.

Kardeşi M.U. da sanığın daim mesnetsizce ağabeyinin kendisinin paralarını aldığına müteveccih iddialarda bulunduğunu, ağabeyini öldüreceğini söylediğini, bu konuda defalarca uyardığını aktardı.

Sanığın eşi V.U, metrukiyet aşamasındaki kocasının yaklaşık 2 yıldır ağabeyinden alacağının bulunduğunu söylediğini aktararak, “Olaydan esbak gece beni arayarak ağabeyime (Abdulvahit Medenileşmiş’a) mal verip vermediğimi sordu. Ben ‘Hayır vermedim’ deyince bana ‘Yarına büyüklüğünde parayı ayarlayın yoksa ikinizi bile öldürürüm.’ dedi. Olaydan önceki benim servet verdiğimi iddia ediyordu. Demincek ise kendisinin verdiğini söylüyor.” ifadesini kullandı.

Görgü tanıkları dinlenildi

Aracıyla bölgeden geçe cinayete şehadet eden S.Ö, sanığın araçtan indiğinde elinde tüfek gördüğünü, Abdulvahit Sivilize’a ismiyle seslendikten bilahare 3-4 metre mesafeden dokunaklı ettiğini, öldürülmüş karın tıpkısı hamle elan yaklaşarak ikinci yol silahını ateşlediğini ve arkası sıra cürüm aletini alarak olay yerinden uzaklaştığını anlattı.

B.A. da aracıyla kavşaktan döndüğünde maktulün gelgeç olarak yola çıktığını, diğer kişinin ise peşinden dibine kadar yaklaşıp ilk ayaklarına ızdırap ettiğini, bilahare dahi yere sakıt Abdulvahit Sivilize’ı, göğüs bölgesine mail mesafeden ikinci kere vurduğunu ve aracına binerek uzaklaştığını kaydetti.

Sanığın kullandığı aracın sahibi H.E. ise M.Z.U. ile tanışıklığının beş altı yıl öncesinde halı düz maçına dayandığını kaydederek, arabasını oğluna kız isteme işi için istediğini, birini vuracağını tek şekilde söylemediğini ve kardeşiyle aralarındaki anlaşmazlıktan kendisine hiç bahsetmediğini belirtti.

“Ağabeyini vahşice öldürüp PKK’ya katılacağını” söylemiş

Müşteki avukatı Emrullah Polat ise maznun hakkında henüz evvel gene ağabeyine müteveccih “çapul” suçundan Sakarya 3. Yoğun Ukubet Mahkemesinde sav açıldığını belirtti.

M.Z.U’nun cinayet öncesi ağabeyinin hisse senedi hesabına bisikletle her an sezme yaptığının görüldüğünü ve bu konuda mahkemeye kanıt sunduklarını de nâkil Polat, sanığın olaydan önce çektiği videolarda üstelik Abdulvahit Medenileşmiş’ı öldüreceğini ve sonrasında PKK’ya katılacağını söylediğini aktardı.

Çelik, olaydan ilk Abdulvahit Medenileşmiş üzere koruma temenni ettiklerini, 3-4 çevrim sonra da cinayetin işlendiğini dile getirdi.

Söz sunulan sanık avukatı, müvekkilinin cezai ehliyet amacıyla Adli Tababet Kurumundan tabir alınmasını kâm etti.

İddia makamı, iltihak taleplerinin kabulünü, cezai ehliyet raporu isteğinin reddini ve sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

Katılma taleplerinin kabul fail duruşma heyeti, cezai ustalık raporu isteğini reddetti. Mahkeme, sanık hakkında henüz önceki esasen ağabeyine karşı “doyumluk” suçlamasıyla açılan davanın birleştirilmesi üzere müzekkere yazılmasını karara bağlarken, özge eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 6 Aralık’a erteledi.

Olay

26 April 2022’da Adapazarı ilçesi Eskimemiş Bosna Caddesi’ndeki HEM binasından çıkan Abdulvahit Medenileşmiş (49), kardeşi M.Z.U. (47) aracılığıyla silahla meftun, kaldırıldığı hastanede kurtarılamamıştı. Zanlıyı sezmek için iş başlatan polis ekipleri, şüphelinin içerisinde bulunduğu uzlaştırıcı Rum Otoyolu’nun Bolu geçişi Yukarısoku mevkisinde tıpkı istirahat tesisi önünde durdurmuştu.

Ekipler, araçtaki M.Z.U. ile 5 ecnebi uyrukluyu gözaltına almıştı. Ecnebi uyrukluların, şüphelinin bulunduğu araca yolda otostop çekerek bindiği öğrenilmişti. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüpheli, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 4. Sakil Ceza Mahkemesince akseptans edilen 9 sayfalık iddianamede, sanık karşı, “kardeşe alın kasten düşünülerek öldürme” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası murat edilmişti.

Share: