Akıbet zaman haberi: 5.8’lik deprem tatbikatında gerileme altında kalanlar kurtarıldı, çıkan ateş söndürüldü

KAYSERİ’de, 6 ilden 2 bin 900 kişinin katımıyla 5.8 büyüklüğündeki deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikatta yıkılan binanın enkazında kalanlar kurtarılıp, sâdır ateş itfaiye aracı eliyle söndürüldü.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde, Türkiye Kıran Müdahale Planı kapsamında hareket tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi ve sonrasında yıkılan tıpkı binanın altında çok sayıda kişi muhat kaldı. AFAD, JAK, UMKE ile itfaiye aracı ekipleri, enkazın altında kalan ve keder atarak müzaheret isteyenleri ‘Neredesiniz?’ diye bulmaya çalıştı. Enkazdan çıkarılanlar ise sedyelerle tahliye edildi. Hareket sonrası bire bir binada sâdır cuşuhuruş de itfaiye aracı ekiplerince söndürüldü. Kestirmece 1,5 saat süren tatbikat, başarıyla tamamlandı. Manevra sonrası açıklama eden AFAD İl Müdürü Osman Atsız, şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde zelzele tatbikatımızı yaptık. Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Kahramanmaraş ve Sivas’tan tatbikatımıza katılım oldu. Bu katılan arkadaşlarımızla beraber sahada personel adına 775 hayat fariza yaptı. Okullarda yapılan tatbikatlarımızda ise 960 dirilik ve vatandaşlarla beraber toplanmış 2 bin 900 kişi sahada görev yaptı. Kurumlarımız yapılan tatbikatlarda hangi yapmaları gerektiğini yeniden pekiştirmiş oldu. Tatbikatlarımız çabukluk kesmeden sürecek.”

Share: