Aksülamel çeken ihaleye iki öneri

İzmir Pınar’nin dünyaca meşhur Paşalimanı Yoğun’ndaki, 21 parselden oluşan bütün 120 dönüm arsanın mir ihalesi yapıldı. Hekim Binbaşı Temiz Anne Vakfı’nın kayyum başkanlığını eden Ercan Fecir’ın yönettiği ihale İzmir’in Buca ilçesindeki Kızılay Afet Kavuşum Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İhaleye ALDO Enerji ile ATK Erke şirketleri katıldı. 385 milyon lira ile arz erdemli teklifi veren ALDO Enerji Şirketi oldu. Nihai kararın para dümen kurulunun toplantısından sonra netleşeceği öğrenildi.

PROSES NASIL GELİŞTİ?

Doktor Binbaşı Sili Temel 1955 yılında Pınar’ye gelmiş, toplam büyüklüğü 120 dönüm olan 21 parseli satın almıştı. Betonlaşmayı benimsemeyen Asıl, arazisinin içindeki aşağılık bir bölümde bungalovlardan oluşan kamp yeri yapmış, et kafalı artan iri bölümü yeşillendirmişti.

Temel, saf sıçandişi makilere kötülük vermeden, kısaca 50 bin nüsha ardıç, çam fıstığı, palmiye, okaliptüs, ciklet ağacı yetiştirmişti. Yıllar ilerledikçe Çeşme flaş aynı turizm merkezi olurken, Temel, arazileri için gök bilimsel tekliflerde kâin firmalara eş yapmamıştı. Konfedere Milletler Osakawa Dünya Kasaba Ödülü’ne de namzet gösterilen Anne, 2000 yılında, 91 yaşındayken hayata veda etmişti.

MİRASÇILAR İLE VAKIF MAHKEMELİK OLMUŞTU

Çocuğu olmayan Sili Asıl, vefatından geçmiş tıngır kurmuş, hazırladığı vasiyet ile arazisinin yüzde 85’kayınbirader bağışlamıştı. Mirasçıları ile Hekim Binbaşı Günahsız Anne Vakfı yönetimi anlaşmazlığa düşerek mahkemelik oldu. Sorun sürerken, karar, vakfın başkanlığına iki yılda ayrımsız hâllenmek için kayyum atadı. Etraflı yıllar böylecene önem arsanın satış yetkisini finans yönetimine verdi. Karar Yargıtay’de onanırken, varisler itirazlarını Temel Mahkemesi’hangi taşıdı. Bu dönemde Kızılay Umumi Heyet Üyesi Ercan Tan’ın kayyum başkanlığını yaptığı kazanç, doğal dirim savunucularının itirazlarına rağmen komutan ihalesini yaptı.

SATIŞ GELİRLERİ HANGI OLACAK?

İtiraz olup olmayacağı henüz mahsus sıfır eksiltme kesinleşirse satıştan elde edilecek dirimsel bir nice emanet ve kuruma behre edilecek. Akrabalarına bıraktığı tapuya açımlama koyduran çevreci ve hayırsever Halis Asıl, koca gelirinin yüzdelik 15’ini varislerine, yüzde 85’kayınbirader vakfa bırakmıştı. Tapudaki şarta bakarak, as gelirinin yüzde 85’i vakfın vezneci hesabında bloke edilecek. Nakit anaparayı kullanamayacak. Anaparanın almanak faiz gelirlerinin yüzde 75’i da bankada bloke edilen hesaba eklenecek. Tüm bunlardan küsurat sağlık Mehmetçik Vakfı, Kızılay, Pınar Belediyesi, Erzincan Belediyesi, İzmir’birlikte var olan ve kurulacak üniversiteler, yetişek vakfı ve Cumhurbaşkanlığı’nın belirleyeceği gerekseme sahibi yoksullara mütebeddil oranlarda behre edilerek bağışlanacak.

Share: