Aliağa Bisküvilik Buğdayı Ülker ürünleriyle buluştu

Aliağa Bisküvilik Buğdayı Pervin ürünleriyle buluştu

İSTANBUL – Ülker’in, Bahri Dağdaş Uluslararası Zirai Araştırma Enstitüsü’yle 2007’den bu yana yürüttüğü çalışmaların sonucunda geliştirilen Aliağa Bisküvilik Buğdayı, Ülker ürünleriyle buluştu. Ülker, önümüzdeki dönemde da yeni buğday tohumu ihya çalışmalarına devam ederek, ham yön tedarikini teferruatlı yıllar güvence altına almayı hedefliyor.

Türkiye’nin önde mevrut besin şirketi Ülker’in sürdürülebilir kaba yön tedariki amacıyla, bisküvilik un üretimine makul buğday türü yükseltmek üzere 2007 yılında Bahri Dağdaş Arsıulusal Tarımsal Araştırı Enstitüsü’yle başlattığı ‘Aliağa Bisküvilik Buğday’ projesinde kullanılmamış bire bir aşamaya geçildi.

Geçen yıl Ankara, Konya, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Eskişehir, Tekirdağ ve Çorum olmak üzere on ildeki 80 bin dekar arazide ekilen buğdaylar, bu sene hasadın ardından Ülker Ankara Un fabrikasında toplandı. Buğdaylar Ülker’in Pötibör, Halley, Çizik, Çubuk Kraker, Dokuz Itmam Konuşamayan, O’lala, Dankek üzere ürünlerinin tariflerine dercetmek üzere hazırlandı. İlk nöbet Ekim kocaoğlan itibariyle Aliağa Bisküvilik Buğdayı’nın zarfında meydan aldığı mahsulat raflarda yerini almaya başladı.

“Sürdürülebilir tarım uygulamaları haddinden fazla oylumlu”

İklim değişikliği ve yanında getirdiği akarsu stresi üzere çevresel sorunların, global azık sistemlerinin üstünde güçlük oluşturduğuna dikkat calip Pervin CEO’su Mete Buyurgan “Bu nedenle abuhava değişikliğine dayanıklı sürdürülebilir ekincilik uygulamalarını yaygınlaştırmak büyük önem taşıyor” dedi.

Buyurgan, yerel üretimi ve sürdürülebilir ham husus tedarikini bakmak amacıyla şişman önem taşıyan Aliağa Bisküvilik Buğday Projesi’yle ilgili şu bilgileri aktardı: “Buğday bizim önemli idmansız maddelerimizin başında geliyor. Almanak ortalama 280 bin ton buğday alıyoruz. Sürdürülebilir ham madde tedariki ve faziletkâr kalitede üretim için ülküsel buğday çeşidi yetiştirmek için 2007 yılında Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırı Enstitüsü’yle kolektif hayata geçirdiğimiz, evvel hasadını 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz Aliağa Bisküvilik Buğday projesinde döl yaygınlaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Bu seneki hasadın böylece dahi buğdayımızı ürünlerimizle ilk defa buluşturmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sonuna yaklaştığımız kullanılmamış teşrinievvel döneminde de Ankara, Konya, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Eskişehir, Kayseri, Kırşehir illerinde yaklaşık 120 bin dekar alanda buğdayımız ekiliyor. Bu vesileyle 15 yıl evvel projenin hayata geçmesinde ilk adımı atan Ülker Ankara Un Fabrikası bozuk Genel Müdürü Büyük Polat özellikle tutmak üzere projeye mesai veren yekpare düzentileme arkadaşlarımıza, Bahri Dağdaş Uluslararası Zirai Araştırı Enstitüsü Müdürü Fatih Özdemir ve ekibine çok teşekkür ediyoruz.”

“Üretimde daha bir iki su, üründe daha faziletkâr mahsul”

İklim değişikliğine, hastalık ve kuraklığa dayanabilen, erdemli birinci sınıf, bol, evcil, milli Aliağa Bisküvilik Buğdayı’nı sektöre kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Buyurgan, “Mevcut buğday türlerine bakarak sulak arazide dekar başına yüzde 17-20, yağışsız arazide yüzde 35-40 arası, ortalamanın üstünde mahsul sağlıyor. Çiftçilerin bu sayede minimal yüzde 20 sağlık artışı yaşamaları bekleniyor. Aliağa Bisküvilik Buğdayı’nın yağışsız arazilerde bulunan buğday türlerine kıyasla elan eli nimetli olmasının bire bir diğer avantajı birlikte henüz az suya ihtiyacı olması. Efdal kalite standartlarında ayrımsız bisküvilik buğday türüyle istihsal güvence altına alınabilecek. Antrparantez çiftçilerimiz üstelik Aliağa Bisküvilik Buğdayı’nın verimliliğinin kendilerini serencam rütbe bahtiyar ettiğini söylüyor. Buğdayın faziletli birinci sınıf sapından hayvancılıkta üstelik yararlanılabiliyor.”

“Kullanılmamış buğday türleri yükseltmek için icraat devam ediyor”

Antrparantez bakir bisküvilik buğday çeşitleri yolmak üzere Enstitü’yle alay malay ‘Bisküvilik Buğday Ihya Programı’nı hayata geçirdiklerini hatırlatan Buyurgan, “Bu izlence kapsamında geliştireceğimiz kullanılmamış çeşitler sebebiyle çiftçilerimize yaşadıkları bölgenin abuhava ve yer yapısına akla yatkın, eli nimetli ve kaliteli tohum çeşitleri beyninde seçme yapma imkanı sunacağız. Böylelikle bisküvilik buğdayların elan açık tıpkı coğrafyada yüksek artağan ve birinci sınıf kendisine istihsal devamlılığı sağlanacak” dedi.

“Aliağa on binlerce değişik kök arasından seçildi”

hür teşebbüs-amme hareket birliğinin çok yüce olduğuna ilgi çeken Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Zirai Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü çatısında yer kayran Bahri Dağdaş Arsıulusal Zirai Araştırı Enstitüsü’nün Müdürü Dr. Fatih Özdemir, Pervin’le gelişigüzel hayata geçirilen Aliağa Bisküvilik Buğday projesinde elde edilen sonuçların ati hesabına son basamak beklenti donör olduğunu belirtti.

Özdemir, “Aliağa Bisküvilik Buğdayı’nın uzun gelişim sürecindeki nazik düzentileme ve devir, bugün ülkemizin yerli ve milli bisküvilik buğdayının oluşmasına katkı sağladı. Bu buğdayın bire bir evvel yerine, ağız ağıza bisküviye hususi ve düzelti yönüyle geliştirilmiş ayrımsız soy olması, sınai anlamda birlikte Türkiye’bile büyük bir cümle değişikliğidir. Aliağa buğdayı on binlerce aday arasından yapılan binlerce gözlem ve analizle seçilerek geliştirildi. 2014 yılında Bakanlığımız bünyesinde kâin Tohumluk Tescil ve Icazet Merkezine sunuldu. Müstakil testlerle üstelik onaylanarak 2017 yılında Aliağa ismiyle tescil edildi. Aliağa Bisküvilik Buğdayı, erdemli verimi, kuraklığa ve hastalıklara dayanıklılığı ve bisküviye özel kalitesiyle yöre plana çıkıyor. 2017 -2019 yılları arasında buğdayın yaygınlaşması için döl üretme çalışmaları Enstitümüzün teşrinievvel alanlarında yapıldı. 2019 yılından itibaren Pervin’in yavru teksir çalışmalarıyla proses devam ediyor” şeklinde konuştu.

Share: