Aliyev, Macron’la telefonda görüştü

Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, sınırda meydana mevrut çatışmalar sonucu 50 askerin şehit olmasının ardından, konuyla ilişik Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Aliyev, Macron’a balaban çaplı provokasyonların sorumluluğunun aracısız Ermenistan’ın siyasal ve askeri liderliğine ilişik olduğuna ve Azerbaycan’ın saldırılara denk misilleme tedbirleri aldığına ilgi çekti. Azerbaycan Reisicumhur Aliyev, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki cızık gerilimi konusunun Fransa’nın inisiyatifiyle BM Asayiş Konseyi’nin gündemine çıkarılacağına değinerek, bu bağlamda müzakerelerin afaki ayrımsız şekilde yürütülmesinin önemine ayrımsız kere henüz vurguladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ve Başsavcılığın yaptığı eş açıklamada, Ermeni silahlı kuvvetlerinin 12 Ilkgüz akşam saatlerinden başlayarak Azerbaycan-Ermenistan ululuk sınırının Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde açık yetenekli provokasyonu sonucu 50 Azerbaycan askerinin martir olmasının yanı sıra 2 sivilin yaralandığı belirtildi.

Share: