Anadolu’yu “Türk yurdu” fail savaşların kalıntıları dönem yüzüne çıkarılıyor

Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Savaşı ile Türklerin Küçük Asya’daki varlığını perçinleyen “Büyük Tecavüz”un yaşandığı bölgelerde, Kültür ve Turizm Bakanlığının “savaş alanı arkeolojisi” çalışmaları kapsamında satıh araştırmaları yapılıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye bakarak, Hars Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce, savaşların yapıldığı yerlerin parçalanmamış namına belirlenmesi, savaşlarda yaşamını yitirenlerin gömüldükleri yerlerin tayin edilmesi, savaşların etkileri ve izleri konusunda konkre kanıtlar bulunması üzere projeler yürütülüyor.

Tarihi metinlerin aktardığından öte maddi kanıtlara ulaşılması hedeflenen çalışmalardan ilki Malazgirt Meydan Savaşı’nin gerçekleştiği alanda 2020’üstelik başlatıldı.

Çalışmayı Çakal Armudu Müze Müdürlüğü, Muş Alparslan Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi beraber yürütüyor.

Malazgirt Kavga Alanının Tespiti Tarihi ve Kazı Bilimsel Satıh Araştırması Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda, savaşta kullanıldığı melhuz ok ve mızrak uçları gibi oylumlu bulgulara ulaşıldı.

“Cenk alanı arkeolojisi” kapsamındaki çalışmaların ikincisi ise Türklerin Rum’daki varlığını perçinleyen Nazik Atak’un yapıldığı alanlarda gerçekleştiriliyor.

Osmanlı’da fetret dönemini başlatan, 2. Beyazıt’ın Timur’un ordusuna yenildiği Ankara Savaşı’na görüntü olan Çubuk Ovası birlikte çekişme alanı satıh araştırmalarının yapıldığı üçüncü alan olacak.

“Konkre buluntulara ulaştık”

Ekin Varlıkları ve Müzeler Umum Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu topraklarında sürdürülen çekişme yüzey araştırmalarına üç alanda başladıklarını söyledi.

Ateşin bu alanlara ait “Biri Milli Mücadele’üstelik Anadolu’yu bize ebedi mahdut namına tutan savaşlar amacıyla, biri Rum’yu bize ilk defa mahdut tutan Malazgirt Meydan Savaşı amacıyla, biri birlikte Osmanlı’nın Fetret Devri’ne girişine, şişman acılarla boğuşmasına bozukluk olan ama daha sonraları baştan aynı imparatorluk adına teessüsünü olanaklı kılan sürecin başlangıcı olan Ankara Savaşı üzere.” bilgisini paylaştı.

Çarpışma alanı arkeolojisini eksperlik alanı namına arttırmak ve bollatmak istediklerini belirten, bu alanda son 2-3 yıldır yavaş çalışmalara başladıklarını belirten Coşkun, ilki Muş ve Çakal Armudu’ta başlatılan Malazgirt Meydan Savaşı savaş alanı arkeolojisinde, muharebenin nerede, hangi şekilde yapıldığını, orduların nerelerde konuşlandığını, ölenlerin nereye gömüldüğünü bulmaya çalıştıklarını anlattı.

Ateşin, somut bakaya birlikte bulduklarını vurgulayarak, “Gözyaşı ölçümleriyle, tespitleriyle tekmil adına Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yaşandığı o zaman aralığına denk mevrut konkre buluntulara ulaştık.” dedi.

Bir apayrı çekişme satıh araştırmasının Milli Mücadele’nin yaşandığı topraklarda, hele üstelik Afyonkarahisar çevresinde yürütüldüğünü dile getiren Coşkun, siperlerin nerede olduğunun ve kalıntıların araştırıldığını tabir etti.

“Ankara Savaşı ile ilgili konkre verilere kazı bilimsel çalışmalarla ulaşmayı beklenti ediyoruz”

Coşkun, yakın zamanda de Ankara Savaşı Yüzey Araştırması başlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Ankara Savaşı’nın nerede, hangi şekilde icra edildiği ve bunlara dayalı kazı bilimsel konkre buluntuların ele geçirilip geçirilmeyeceği yönündeki sorulara cevap yüklemek üzere yaptığımız tıpkı mesai. Tabii tarihi kaynaklardan, tarihi verilerden bağlanmış namına Ankara Savaşı’nın hangi şekilde yapıldığını biliyoruz ama bununla ilgili konkre verileri da kazı bilimsel çalışmalarla elde etmeyi beklenti ediyoruz.”

Coşkun, ” Türkiye’deki arkeolojinin çeşitliliği açısından cenk alanı arkeolojisinin daha kuvvetli tıpkı biçimde ele alınmasını rağbet ediyoruz. Tıpkı zamanda bir yöntem bilimi oluşturmaya çalışıyoruz. Kavga alanı arkeolojisi elbet yapılır, hangi şekilde yapılmalıdır? Bunları üstelik bire bir şekilde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: