Anahtar isticar şirketlerinin internet sitesini kopyalayan yanlışlık örgütüyle ilişkin iddianame hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal şalter isticar şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları argüman edilen cürüm örgütünün yönetici ve üyeleri seçme biri amacıyla 7 bin 700 yıla kadar kodes istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Teşkilat Suçlar Bürosunca, kurumsal komütatör isticar şirketlerine ilişkin genel ağ sitelerini kopyalayarak araç isticar vaadiyle 504 kişiyi toplanmış 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü mevkuf 85 dalavereli üzerine yürütülen sormaca tamamlandı.

3. Gösterişli Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal dil isticar şirketlerinin web sitelerini düzme olarak tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve açıklanmış olmayı engel olmak için muhtelif tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık tahsis etmek üzere ofiste kullandıkları yabancı tabiiyetli şahıslar yerine alınan hatları ofis dışına çıkarmadıkları ve kendi aralarındaki görüşmeleri üstelik Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Cürüm örgütü elebaşı “Korkmaz” kod adlı O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet süresince çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste makbul bilgisayarları açıktan komuta ile kontrol ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere vadi verildi:

“Ofiste kullanılan kurumsal açkı isticar şirketlerine ait cali web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, sahte web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek arama motorlarına ense sıralara taşınmasını sağladığı, açacak kiralamak için arayan müştekilerle ofiste call center olarak çalışan ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin yöre ve üst yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği hâl bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten bilahare müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına mal yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den mülk çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Cesur” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Cebel bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek servet çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne öz adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile aktif bankacılık şifre bilgilerini şehirler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve devingen bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teslim alan S.B. ile E.T’nin bunları teşkilat faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının bile belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde ayrımsız araya gelerek aksiyon bölümü halinde akıntı ettikleri, O.Y. aracılığıyla verilen egemenlik ve talimatların call center kendisine ofiste müteharrik şüphelilerin yasal veya gayrimeşru bire bir murat olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin görüngü öncesinden temin ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları ofis üzerinden programlı ve tedbirli hareket ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, zat içlerinde ayrımsız yapılanmaya her an birleştirme şekilde akıntı ettikleri, bu şekilde 21’i teşekkül yöneticisi ve üyesi doğmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin çeşitli illerindeki müştekileri yapmacıklı web siteleri üzerinden açar isticar vaadiyle dolandırarak haksız menfaat yok etmek için ayrımsız araya gelip organize şekilde hareket ettikleri tespit edildi.”

İddianamede, “Suç harıldamak amacıyla teşekkül ihdas, yönetme, örgüte organ olma” ve “Bilişim sistemlerini ahzetmek aracılığıyla ayyarlık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 çirkin üzerine 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, özge şüpheliler için dahi değişik sürelerde cezaevi cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal açkı isticar şirketlerine ilgili genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan açkı kiralama vaadi ile kazanç temin ettiği belirlenen cürüm örgütü ile cürüm örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çeken, toplam 85 aynasız hakkında kontrol kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı konusunda polis güçleri ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Okumuş, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Kalaba, Şanlıurfa, Tekirdağ, Çeltek ve Van’birlikte gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: