Anasınıfı ve beş öğrencileri için ‘Uyum Eğitimi Haftası’ başladı

Meslek öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik yüz yüze yürütülecek ‘Harmoni Eğitimi Haftası’ başladı. Harmoni eğitimleri çerçevesinde çocukların okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve meslek kurallarını öğrenmesi sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Neva Eğitimi Haftası başladı. Eğitimin evvel günüde kamu ekol öncesi ve ilkokul kaliteli öğretmenleri yoluyla ailelere yönelik yüz yüze brifing toplantısı gerçekleştirilecek. Öğretmenler bu toplantıda ekol ortamı, eğitim-öğretim faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar karşı velileri bilgilendirecek. Bunun beraberinde veliler, çocukların özellikleri ve hazır bulunuş durumlarına bakarak gözlemlenen farklılıklarda veli kaygılarını yok eden, onların okula uyum sürecini destekleyeceği faaliyetler üzerine da bilgi takanak. Harmoni eğitiminin ikinci gününde ise veliler, çocuklarıyla birlikte gruplar halinde ayrımlı zaman dilimlerinde okula gidecek. Veliler ve çocukları, öğretmenleri eliyle sınıflar, kılavuzluk servisi, kütüphane, okulun bahçesi, giriş-depar kadar okulun bağırsak ve dış mekanlarını beraber gezerek tanıyacak. Veliler antrparantez, ekol yönetimi ile tanışıklık fırsatı elde edecek. Minik öğrenciler, harmoni eğitiminin serencam iki gününde ise tekmil dershane düzeyinde sürece dahil olacak ve okula ahenk sürecinin hızlandırılması için planlanan etkinliklere tam derslik arkadaşlarıyla gelişigüzel katılacak. Uzlaşma eğitimleri çerçevesinde çocukların okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve ekol kurallarını öğrenmesi sağlanacak.

Bugün de minikler aileleriyle alay malay Şişli’birlikte mevcut Halide Yazar Adıvar İlkokulu’na gelerek ilk meslek günü heyecanını yaşadı. Minikler ve velileri sabahın erken saatlerinden itibaren okul bahçesini doldurdu. Arkası Sıra çizin çizin okula alınan minikler sınıflarına yerleştirilirken, veliler üzere dahi brifing sunumları gerçekleştirildi. Kızı ilkokula başlayacak olan veli Buket Kaya, “Kızım 6 yaşında bugün bir numara sınıfa başlayacak. Çok heyecanlıyız biz. O çok heyecanlı değil ama 3 yaşından beri okula gittiği üzere sadece okulum değişecek diyor. Başarılar diliyorum herkese” dedi.

Büyüdüğünde bilimci başlamak istediğini söyleyen ve zaman ilkokula başlayan miniklerden Caner Yeşilyurt, “Yaşım 6. Aşama Caner. Zaman okulda kemirmek yiyeceğim, öğüt çalışacağım, oyunlar oynayacağım. Büyüdüğümde bilimci atılmak istiyorum” diyerek konuştu.

Okula başlayacağı üzere heyecandan uyuyamadığını belirten Defne Yılmayan, “Heyecanlıyım. Birinci sınıfa başlıyorum. Bugün saat 07.00’birlikte kalktım. Heyecandan uyuyamadım. Büyüyünce mimar olmak istiyorum” dedi.

Toprak Yıldız, “Heyecandan uyuyamadım bu akşam. Sabahleyin kaçta uyandım bilmiyorum. Zaman okulda dersimi yapacağım. Büyüyünce polis girmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Okula başlayacağı üzere güzelce hazırlandığını kaydeden minik Develik Nurlu Balkır, “6 yaşındayım. Çokça sunturlu hazırlandım ekol kıyafetlerimle. Haddinden Fazla heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Anne Zahide Parıltı, “Haddinden Fazla heyecanlıyım. Anasınıfına gitti ama tekrar bile heyecanlıyım. Birinci sınıfa başlıyor. Ben ondan elan heyecanlıyım. Bakalım bundan sonra hayırlısı” dedi. – İSTANBULShare: