Ankara Büyükşehir Belediyesi, Muhtarlara Yönelik Yıpranmamış Tıpkısı Yetişek Programına Başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Kat Başkanlığı, rustik mahalle muhtarlarına yönelik İtfaiye Daire Başkanlığı ve Belplas şirketi görevlileri ile eğitimler düzenlemeye başladı. Nallıhan ve Beypazarı ilçelerinde başlayan itfaiye ateş tankeri kullanımı ve itfaiye ile ilgilendiren gayrı konular ile yer analizi ve likit matbu kullanımı konularında yapılan bilgilendirmeler 16 kırsal ilçede daha devam edecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, mahalle muhtarlarının kamu hizmetlerini henüz etkin, artağan ve güvenli benzeri şekilde sürdürebilmeleri amacıyla türlü yetişek programları düzenlemeye devam ediyor. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı, İtfaiye Ofis Başkanlığı ve belediye iştiraki Belplas şirketi iş birliği ile Nallıhan, Beypazarı, Güdül ve Ayaş’ta düzenlenen eğitimler 16 kırsal ilçede daha devam edecek.

8 GÜNDE 18 İLÇE

Nallıhan ve Beypazarı ilçelerinde başlayan eğitimlerde; itfaiye yangın tankeri kullanımı ve itfaiye ile ilgilendiren değişik konular ile arazi analizi ve sıvı gübre kullanımı konularında bilgilendirmeler yapılıyor. Sekiz günde 18 ilçede eğitimlerin bitmeme edeceğini tamlayan Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Alemdar Yanmaz, laf ile ilgilendiren şu bilgileri verdi:

“Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı adına bizim koordinemizde İtfaiye Kat Başkanlığımız ve Belplas şirketimizle birlikte bugün Nallıhan ve Beypazarı ilçelerimizde başlatmış olduğumuz itfaiye aracı hararet tankerleri ve itfaiye aracı eğitimleri, Belplas şirketimizce birlikte ücretsiz yer analizlerinin muhtarlarımız aracılığı ile çiftçilerimize duyurulmasını sağlamayı hedefliyoruz. Antrparantez sıvı tezek kullanımı ile ilişik bilgilendirme toplantıları yapacağız. 8 dolaşma içerisinde 18 kırsal ilçemizde bitmeme edeceğiz.”

FRAPAN: “TANKER İHTİYACINA GÖRE PROJEYİ GELİŞTİRECEĞİZ”

Tanker ihtiyacına göre projeyi henüz geliştireceklerine ilgi çeken ABB İtfaiye Daire Başkanı Salih Frapan, şöyle konuştu:

“Tahminî 2 yıldır bizim kırsalda tanker dağıtımı projemiz başlatıldı. Fakat bunlar parçalanmamış amacına maatteessüf istediğimiz kadar ulaşmadı. Şimdi tığ hem bu toplantılarda cebin taraftan dinleyelim sıkıntıları hem tığ birlikte terbiye vererek hem üstelik bu işin hangi büyüklüğünde heybetli olduğunu anlatarak başlayalım dedik. Kısaca 500 şerha tanker siparişimiz var bunların 400’e yakınını 391 tanesini dağıttık. Talepleri topladık Sayın Başkan da bu konuda sonuç basamak kırılan gelişigüzel muhtarlar toplantısında bize bununla ait birtakım dönüşler var. Şayet tanker ihtiyacı artar ise tığ bu projemizi elan da geliştireceğiz. Deminden amacımız şu alelhusus kırsalda istasyonumuza ırak bölgelerde yangınlar üstelik maatteessüf gecikmeler olabiliyor. Çünkü düşünün burayı Nallıhan’ı bir sürü ırak mahalle ve köylerimiz var. Yani ateş öyle bir öz kim önceki bir dakikada üstelik söndürülebilecek yangınlara geç müdahaleyle maatteessüf takkadak etrafını taharri altına alabiliyoruz. Yani o bölgeyi kaybediyoruz. Eğitimler ve bilgilendirmeler bu konu amacıyla çok koskocaman. İnşallah bu toplantıların devamını üstelik olacak.”

Belplas Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Hazman ise “Zirai analiz hizmetimiz var. Büyükşehir Belediyemizin yine tıpkısı ilki… Zirai analiz cihazımız, seyyar bire bir cihaz. Cümle Ankaralı çiftçilerimizi gezerek toprağını durumunda çözümleme edeceğiz. Çiftçiye o toprakta şüphesiz gübre kullanması gerektiği ile ilişik toprağa nasıl bakması gerektiğini anlatacağız. Bu bakım çiftçilerimiz üzere çokça büyük bir üstünlük. Müspet geri dönüşler alıyoruz” dedi.

Share: