Antalya’da kapik ve kedi zehirlenmeleri hayvanseverleri ayaklandırdı

Antalya’dahi akıbet 10 çağ içerisinde 30’a andıran köpek ve kedinin kimliği belgisiz kişi ya da kişilerce zehirlenerek öldürülmesi mahalledeki hayvanseverleri ayaklandırdı. Özellikle parklara şeb saatinde kimliği belgisiz kişilerce zehirli yiyeceklerin bırakıldığını doğacak süren hayvanseverler, bu durumun âdem sağlığına dahi tehdit olabileceği uyarısında bulundu. Mavera yandan, bazı köpeklerin zehirli besin yiyecek sonrası,duygusal savaş anları cep telefonu ve güvenlik kamerasına yansıdı.

Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi’nde sonuç 10 gündür 30’a mail köpek ve pisik ölümleri yaşandı. Parklarda yapılan incelemenin arkası sıra pahal zirai bap tespitiyle söz konusu iki park kapatıldı. Değişik parklarda birlikte zehirlenme vakalarının bitmeme etmesi üstüne mahalledeki hayvanseverler ayaklandı. Hayvanseverler, bir web sayfası üzerinden yerleri belirlenen çıkmaz hayvanlarının hedef gösterilerek efsanevi karşıtı emanet evet dahi kişilerce zehirlendiğini ileri sürdü.

Öte yandan, ara sıra köpeklerin ağılı yiyecekleri yedikten sonra can çekişerek fevt anları asayiş kameralarına yansıdı.

“Koku kusarak ölüyorlar”

Hayvanseverlerden Dilara Kayınova, “Hayvanlar zehirlendikleri için kan kusarak ölüyorlar. Bunu örgütlü benzeri grubun yaptığına inanıyoruz. Müracaatlarımız oldu ancak tek netice alamadık. Birçok yere azrail konulmasını istiyoruz. Bazen arabaların gece yarısından bilahare sokaklarda dolaşıp hayvanları zehirli yiyecekle kandırıp öldürdükleri söyleniyor. Bu şahısların acilen bulunmasını rica ediyoruz. Bu insanlar bize bakarak katildir ve yaptıkları katliamdır. Sadece çıkmaz hayvanlarının değil, insanların birlikte sağlığı yıldırma altında. Çünkü çocuklarımız üstelik parklarda oynuyor” dedi.

“Bilmediğimiz yerlerde zehirler var ve tığ onlara basıyor olabiliriz”

Tuba Karaman da mahallede tahminî 10 gündür sistemli bire bir katliam olduğunu aktararak, “Bunun başka toplu efsanevi ölümlerinden farkı, sahipli hayvanların üstelik öldürülüyor olması. Şuan bilmediğimiz ayrımsız yerlerde bazı zehirler var ve tığ onlara basıyor olabiliriz. Çocuklarımıza götürüyor, evlerimize taşıyor ve oradaki hayvanlarımıza da uymazlık veriyor olabiliriz. Bunun çabucak önlenmesi gerekiyor. Görüştüğümüz gerekli merciler yemeden içmeden iki park kapattılar. Amma bu iki parkı kapatarak ilaç alamayız. Bu zehirlerin nerede olduğunu icat etmek gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

“Zehirlenen iki kapik 4 kat kanseri yenmişti”

Karaman, kişi yöneltmek istemediği uygulamayla köpeklerin konumunun belirtilip efsanevi düşmanı kişilere hedef gösterildiğine meni ederek, “Ayrımsız süredir sosyal medyada örgütlenen ayrımsız takım kişilerin, bazen çalışmalar üzerinden Meydankavağı mahallesi için köpeklerin yerini haritadan işaretliyorlar ve orayı murat gösteriyorlar. Bu ayrımsız canilik ve bununla ilişkin muktezi çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Bu mahalledeki bütün çıkmaz hayvanlarımızın aşıları yekpare. Aşılama karneleri gönüllülerin üzerine mukayyet. Çipleri var, hiç biri kötülük verecek hayvanlar değil. 8 ağustos gecesi kırım başladı. Toplamda 15 kapik, tıpkısı o kadar birlikte pisik zehirlendi. Zehirlenen iki kapik 4 kez kanseri yenmişti. Çabucak yardım çağrısı rica ediyoruz. Bizimle ilgilenilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımız üstelik parklarda oynuyor”

Çıkmaz hayvanlarının beis görmemesi amacıyla evlerine atmak zorunda kaldıklarını tamlayan Pinhan Karabacak ise, “Bu hayvanların yeri sokaklar amma maalesef evlerimize söylemek zorunda kalıyoruz. Çünkü zehirlenme vakalarından ortalık parklarda güvende değiller. Bu hayvanlara kendi evlerimizde, şahsi imkanlarımızla cemaat çıkacağız. Çünkü kimse ehil çıkmıyor. Lütfen parklara, bahçelere topluluk çıkı. Hayvan Bilimi çocuklarımız. Ama normal bizim çocuklarımız da bu parklarda oynuyorlar, yerlere düşüyorlar ve elleriniz ağızlarına götürüyorlar. Bu insanların da fevt riski var. Bu zinde aynı format değil. Lütfen çıkışlı şahıslar bizlere müzaheret etsin” dedi. – ANTALYA

Share: