Antalya’nın iki ilçesinde hâkim felaketi; otomobiller sürüklendi, seralar su altında kaldı (10)

VALİ YAZICI İLE BAŞKAN BÖCÜ BAŞAT BÖLGESİNDE

Antalya Valisi Ersin Kalem Erbabı ile Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Haşere, Kumluca’daki şiddetli yağmur sonrası bölgede tetkik yaptı. Vali Kalem ile Başkan Böcek selde aksiyon yeri, evi, serası uymazlık görenlerle görüşüp, yetkililerden hikmet aldı. Gazetecilere izah eden Vali Kalem, ilçede metrekareye 207 kilo yağış düştüğünü söyledi. Üzücü yağmur dolayısıyla Kumluca’nın güç manada sıkıntıya girdiğini dile getiren Vali Yazar, “Sabah 08.00’e kadar 400’e mail ihbar geldi. İhbarlar değerlendiriliyor. Birey kaybı bahis konusu değil. Ekincilik arazilerinde ve kaymakamlık merkezinde kıygın olan çok sayıda vatandaşımız var” dedi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADIEkiplerin seraları incelediğini dile getiren Ilbay Musannif, Kavaklıkuyu Caddesi’nde kıygın olan esnafı musahabe ettiklerini belirtti. Belediye ekiplerinin bodrum katlarındaki suların tahliyesi amacıyla himmet yaptığını nâkil Edip, dominant mağdurlarının de sililik yaptığını söyledi. Vali Kalem Erbabı, “Ekiplerimizin hasar tespiti için hisse senedi yerleri, mağdur vatandaşlarımızın konutları ve araçlarla ait tespitleri yeryüzü bodur sürede bitireceğiz. Akşama kadar bitirmeyi hedefliyoruz, olmazsa yarına biter” diye konuştu.SERASINI KONTROLE GİDEN ÇİFTÇİ HIS KRİZİ GEÇİRDİCan kaybı olmamasının sevindirici olduğunu kaydeden Vali Kalem, şunları söyledi: “Takkadak 1 vatandaşımız daha ilk köprüleme olan 78 doğumlu vatandaşımız akarsu altında artan serasına kontrole gittiğinde kalp aksesi geçirdi. Hastaneye götürülen vatandaşımız hangi yazık kim emrihak etti. Serasında kalp aksesi geçirmiş. Devletimiz yaraları saracak. İçişleri Bakanımız ve Dışişleri Bakanımız vatandaşlarımıza önceki olsun dileğini iletti. Gece 02.30’dan itibaren saklık halindeyiz, akse merkezlerimiz kuruldu. Takipteyiz, fert kaybı olmaması muştulu ama tehlikeli miktarda hasar gören düz ve kıygın olan vatandaşımız var. Devletimiz bu hasarı birlikte karşılayacaktır. Balaban önceki olsun.”BAŞKAN BÖCEK: 2 İTFAİYE ARACIMIZ KAYBOLDUAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcü ise şunları söyledi: “Mal canın yongası; birey kaybımız yok ama değme saha mil. Her düz afet ile ilişik kalın görmüş. Tığ bile 01.15 bakımından mecmu ekiplerimiz açar gereçle çalışmalara başladık. 25 itfaiye aracı, 38 iş makinesi, 10 kamyon meydan aldı. Köprümüz yıkıldı. 2 itfaiye aracı aracımız kayboldu. 167 personelimiz vatandaşlarımıza havari olmaya çalışıyor. Iri kıran, üzgünüz. Vatandaşlarımıza eski olsun dileklerimi iletiyorum.”

Özge yandan belediyeye ilgilendiren itfaiye araçlarının istirdat çalışmasına giderken sele kapılıp sürüklendiği, çalışanların sağlık durumunun gür olduğu belirtildi.

Share: