Antarktika’daki araştırma istasyonunda Covid-19 salgını

ABD’nin Antarktika’daki kutup araştırma istasyonunda şimdiye kadar ki yeryüzü balaban Covid-19 salgını arama altına alınmaya çalışılıyor. Ilk Teşrin ayının başından itibaren bilgi insanlarından oluşan personelin yüzdelik 10’nu Covid-19 oldu.

ABD Millî Araştırma Vakfı’na mecbur Antarktika’daki McMurdo araştırı istasyonunda, Ilk Teşrin ayında başlayan ve anbean yayılan Covid-19 salgını taharri altına alınmaya çalışıldığı açıklandı. Kurumdan geri yapılan açıklamada istasyonun 2 hafta boyunca sağlık ve asayiş sebepleri hariç ulaşıma kapatıldığı rapor edilirken salgının, personelin yüzdelik 10’unu etkilediği belirtildi.

64 AKTİF VAKAYetkililer, salgını arama altına ahzetmek amacıyla bazı kısıtlamaların yürürlükte olduğunun ve istasyonlar arası geçişlerde 5 günlük karantina ile olumsuz sınav sonuçlarının zaruri olduğunun altını çizdi. Covid-19 olanlar ise 5 devir karantinanın arkası sıra istasyonda 5 ahit maskeyle gezecekler ve iki aksi testten sonradan işbaşı yapacaklar. Geçkin itibariyle istasyonda bulunan 993 personelin, 98’inin Covid-19 olduğu, 64 etken vaka bulunduğu raporlandı.  Vakaların çoğunun hastalığı ‘orta şiddette’ geçirdiği ve odalarında karantina altında olduğu belirtildi.

Share: