Anzerli bal üreticilerine sahte Anzer balı uyarısı

Anzerli bal üreticilerine düzme Anzer balı uyarısı

RİZE Rize İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri marifetiyle Anzerli bal üreticilerine düzme bal ile ilgilendiren Anzer Yaylasında bilgilendirme toplantısı yaptı.

Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası’nda Rize İl Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri bu yıl kilosu 2 bin TL olarak açıklayan ilhan balı kendisine adlandırılan dünyaca ünlü Anzer Balının üreticilerine cali Anzer balları ile ait brifing toplantısı gerçekleştirdi. 40’ı endemik başlamak amacıyla 400’ü aşkın çiçek kabilinden 2 bin 300 rakımda Anzer Balı üretimini gerçekleştiren arıcılar son zamanlarda kalan sahte Anzer balı üzerine üreticilere ve tüketicilere sahte Anzer balına rastladıklarında almamalarını ve ağaç yerine Rize İl Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’ne şikayet etmelerini istediler.

Yapmacıklı Anzer Balı satanlara ceza yazılacağını söyleyen Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Maksat Zihayat, “Coğrafi işaretli Anzer Balı üretimi üzere üreticilerimiz 20 Mayıs tarihi ile 10 Haziran tarihine büyüklüğünde burada konaklamalarını yapmaktadırlar. Belgisiz tarihlerde da İl Müdürlüğümüz ekiplerince yaylaya gelip sayım ve arama işlemi yapılmaktadır. 25 Temmuz tarihinden bilahare bal sağımları yapıldıktan sonraları alınan numuneler Hacettepe üniversitesine gönderilerek Coğrafi işaretli Anzer Balına akla yatkın olduğu belirleme edilmektedir. Daha sonraları vekâlet aracılığıyla onaylanmış gıda kontrol labavotuarlarında geçirilen ballar dolumu yapılarak Anzer Balı kendisine piyasaya sürülmektedir. Serencam günlerde gelen şikayetler üstüne meydan denetimlerimiz arttırılmıştır. Üreticilerimizden bu konuda bşz müzaheret istiyoruz. Varsa belirleme ettikleri veya kulaklarına mevrut rastgele düzme bal duyumları varsa bize iletmelerini istiyoruz. Vatandaşlarımızıda üstünde Hacettepe üniversitesince onaylanmış Rize Arıcılar birliğinde doldurulmuş ve üstünde Coğrafi işaretli eser etiketi bulunan balları almarı gerektiğini söylüyoruz. Cali balların belirleme edilmesi halinde kanunlar çerçevesinde tespiti yapılan eşhas üzerine cezai iş uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Anzer Balının korunması amacıyla denetimlerini arttıracağını rapor eden Anzerli bal üreticisi Utkulu Deniz ise “2022 yılı sezonu itibariyle coğrafi işaretli ürün adına Anzer Balını piyasaya aylamak amacıyla, gerçek Anzer Balını tüketicilere duyurmak üzere Rize Tarım İl Müdürlüğü Başkanlığında müdürümüz Anzer Yaylasına gelerek balın korunması ile ilişik üreticilerle yapılan toplantıda büyük kararlar alındı. İnşallah bundan ahir süreçte Anzer Balının korunması üzere denetimlerimizi arttıracağız” şeklinde konuştu.Share: