ARDAHAN LEZZETLERİ SULTANGAZİ’YE TAŞINDI

Ardahan’ın lezzetleri Sultangazi Belediyesi ile İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği’nin düzenlediği Hıyar hitit, Kaşar ve Bal Festivali’nde vatandaşlarla buluşturuldu.

Sultangazi Belediyesi’nin Anadolu’nun lezzetlerini, kıyafetlerini, müziklerini ve kültürünü ilçe sakinlerine tanıtmayı amaçladığı programlar kapsamında bu nöbet Ardahan’ın lezzetleri Sultangazi’ye taşındı. Sultangazi Belediyesi Aktiflik Alanı’nda gerçekleşen festivalde Ardahan’ın şavalak, kaşar peyniri, bal, sucuk, kabil lezzetlerinin tanıtılmasının yanı sıra bölgenin yöresel müzikleri çalındı, vatandaşların yoğun ilgisi eşliğinde halaylar üstelik çekildi.

‘YÖRESEL GÜNLERİMİZİ ÇOKÇA IŞLEK BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’

Festivale katılan Av. Abdurrahman Dursun, ‘Sultangazi’da dernekevi yurt günlerimiz bitmeme ediyor. Sultangazi Etkinlik Alanı’nda Ardahanlı komşularımızla, Ardahan’ı muhip ona heves veren farklı hemşerilerimizle beraberiz. Haddinden Fazla korkulu benzeri şekilde bitmeme eden yöresel etkinliklerimiz kapsamında zaman 8’incisini gerçekleştiriyoruz. Esasında bu yurt günlerini gerçekleştirmemizin anne amacı hem gelenek ve göreneklerimizden kopmadan şehrimizi gitmek hem birlikte memleketimizden kopmamaktır. Bu çerçeve zarfında dernekevi günlerimizi çok hareketli bire bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bugün dahi hele kazıyla, gövermiş peyniriyle, kaşarıyla Ardahanlılar bugün hem yöresel tatlarını tanıtacaklar hem bile gelenek ve göreneklerini sergileyecekler. Folklorlarıyla, değişik oyunları ve konserleriyle domuzuna ayrımsız dönme olacak. Dört gündür bitmeme eden günlerimizin zaman kapanış törenini, açılış töreniyle gerçekleştirmiş olacağız. Herkesi dönem sonuna büyüklüğünde devam edecek etkinliklerin bulunduğu Sultangazi Etkinlik Alanı’na nida ediyoruz, Ardahanlılar adına davetimizi yapmış olalım’ dedi.

‘ÇALIŞIYORUM, İZİNLİ BİR GÜNÜM VAR, ONDA BILE BURAYA GELDİM’

Ardahanlı Anagül Parıltı, festivale memleketinin lezzetlerini sezmek üzere geldiğini söyleyerek, ‘Kendi yöremizin türküleri, baziçe havaları, hasım, peyniri, hafriyat, seçme şeyi var burada. Memleketimizin ürünlerinin buraya getirilip satılmasından çokça çalım duyuyorum. Dizge buraya gelsin, Ardahanlı kendisine kendi insanlarımızı bozukluk yalnız bırakalım. Çalışıyorum, yetkilendirilmiş bir günüm var, onda da buraya geldim’ şeklinde konuştu.

‘BU VESİLEYLE ÇOCUKLARIMIZ YERYÜZÜ AZINDAN KÜLTÜRÜMÜZÜ ÖĞRENMİŞ OLUYOR’

Pazar gününü ailesiyle geçirmek amacıyla festivale gelen Zafer Yaylalı ise ‘Ardahan’ın dernekevi lezzetlerini görmeye geldik, kültürün tanıtımı açısından böyle bir festivalin düzenlenmesi çok iyicene. Çocuklarımız elhak burada büyüyor. Yakında birlikte Erzurum günüydü, bu vesileyle çocuklarımız arz azından kültürümüzü öğür oluyor’ dedi.

Share: