Ardahan’da Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri kuruldu

Cahillik ve Spor Bakanlığı, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı işbirliğiyle planlı Deneyap Türkiye Uygulayım Bilimi Atölyelerinin, yıpranmamış bölüm eğitimleri Ardahan’dahi başladı.

“Deneyap” için açılan sınavlarda başarı gösteren öğrencilere, Ardahan Bilgisizlik Merkezlerindeki uygulayım bilimi atölyelerinde yetişek veriliyor.

Öğrenciler, robotik kodlamadan bireşimli zekaya, siber güvenlikten erke teknolojilerine kadar 8 ayrımlı alanda 3 yıl süresince terbiye alacak.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Ramazan Çipo, AA muhabirine, atölyenin amacının geleceğin mühendislerini bakmak olduğunu söyledi.

Ardahan’daki atölyelerde eğitim sürecinin başladığını rapor eden Demir, şunları kaydetti:

“Şu anda 81 ilde kestirmece 100 Deneyap ile İlimize ve ülkemize hizmet edecek öğrenciler yetiştiriyoruz. Bağımlı kim ülkelerin hararetli olması adına teknolojisinin ve mühendislerinin tüvana olması gerekiyor. Bizde birlikte ilimizde lise grubunda 2, ortaokul grubunda 6 derslik kalkmak üzere 8 grupta hizmet etmekteyiz. Hocalarımız çalışmalarına başladı. İnşallah bizde buradan teknoloji ve ülkemize sunturlu insanlar yetiştirip yararlı olmak istiyoruz.”

15 Orak Ayı Şüheda Rum Ortaöğretim 10. dershane öğrencisi Barış Aksoy dahi yeni bilgi ve birikimler ile değişen dünyada atılmak istediğini söyledi.

Share: