Ardahan’da Prof. Dr. Günay Karaağaç anısına “Etimoloji Çalıştayı” düzenlendi

Ardahan Üniversitesinde (ARÜ) eski yıllarda görev fail Prof. Dr. Günay Karaağaç anısına “Köken Bilimi Çalıştayı” düzenlendi.

ARÜ Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştay, çalgı aleti dinletisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber, çalıştayda yaptığı konuşmada, Günay Narven ile uzun yıllar çalıştığını, bugünde kendisini anmak için toplandıklarını söyledi.

Üniversite namına buruk ve aynı o büyüklüğünde da gelgel yoğun bire bir bölüm yaşadıklarını anlatım eden Biber, “Hakeza bire bir kıymetli ve zer insanı andığımız amacıyla gururluyuz. Aramızda Türk dili ve köken bilimi alanında çokça kıymetli insanlar bulunuyor. Bugün onları burada ağırlamaktan alım ve bahtiyarlık duyuyoruz. Yaptığımız icraat ile hocamızın can kuşu dünyasının tecrübesiz olduğunu görüyoruz. Günay Narven hocamızı üniversitemizde istihdam etmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu bir defa daha yaşadığımızı söylemek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

ARÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şenel dahi çalıştayda Karağaç’ı anmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Bu çalıştay Türkiye’nin rastgele alanında alelhusus etimoloji üstüne çokça emeği olan tıpkısı hocamızı anmak için hazırlandı. Nedeniyle kendisinin arsıulusal makaleleri ve kitapları zaman burada bir defa henüz gündeme geldi. Bu nedenle hocamız bu alana sayısız katkılar sağlamış biridir. Mesleğine tutkuyla merbut biri olan hocamızın şahsıma kattığı temas öz yerine kendimi ak yazılı hissettirdiğimi afişe etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Share: