Arsıulusal öğrencilere müteveccih brifing ve toplumsal harmoni buluşması gerçekleşti

Atatürk Üniversitesi Aut İlişkiler Ofisi Koordinatörlüğü ve Erzurum Valiliği İl Barhana İdaresi Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Arsıulusal Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme ve Sosyal Uyum Buluşması organizasyonu gerçekleşti.

Atatürk Üniversitesi sülale sahipliğinde Kültür Merkezi 15 Orak Ayı Milli İrade Salonunda planlı etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sözbilir ve İl Göç İdaresi Müdürü Haşim Özcan’ın birlikte konuşmacı kendisine 1. Tevhit Endüstri Nahiye Müdürlüğü Umumi Heyet Başkanı Misyon Urkuç ve Gün Doğusu Anadolu İhracatçılar Birliği Komutan Yardımcısı Kamil Çelik, İl Kafile İdaresi uzmanları ile akademisyenler ve arsıulusal öğrenciler katıldı.

İl Barhana İdaresinin hazırladığı Göç İdaresi Başkanlığı tanıtımı ve Türkiye Bursları Programı hakkındaki bilgilendirici videoteyp gösterimi ile başlayan programda daha sonra İl Kafile Uzmanları Kübra Karasu ve Kenan Topal eliyle öğrencilere Türkiye’ye methal yokuş ve Türkiye’üstelik kalışları, toplumla olan karşılıklı uyumlarına ilişkin aksiyon ve işlemleri ile sosyal bilinci artırmaya yönelik çalışmalar hakkında bilgi sundular.

1. Organize Endüstri Havza Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Kasıt Urkuç ve Gün Doğusu Küçük Asya İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Kamil Çelik ise uluslararası öğrencilere Türkiye’birlikte ve Erzurum’da kâin gelişim olanakları ile ilişkin bilgi verdiler. Konuşmaların ardından öğrenciler Tasavvur Urkuç ve Kamil Çelik ile bir araya gelerek bazı sorular yönelttiler.

“Arsıulusal Öğrencilerimiz Bizler İçin Haddinden Fazla Kızıl”

Programda mütekellim Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sözbilir, Atatürk Üniversitesinin serencam yıllarda uluslararasılaşma açısından majör gelişmeler kaydettiğini belirterek, bu gelişmeler doğrultusunda uluslararası öğrenci sayısında birlikte artım yaşandığını aktardı.

Üniversitede 800 önlisans, 7 bin 450 lisans, 460 faziletli lisans ve 191 doktora girmek için toplamda 8 bin 901 uluslararası öğrencinin terbiye gördüğünü nâkil Sözbilir, bu sayının Türkiye ortalaması üzerinde aynı benzer olduğuna vurgu yaptı.

Dünyanın dört bir yanından Atatürk Üniversitesine eğitim bilimi temizlemek üzere mevrut öğrencilerin üniversite üzere yüce bire bir naz olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sözbilir şunları söyledi: “Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın talimatıyla uluslararası öğrencilerimizle çokça daya andıran ilişkiler kurarak ilgilenmeye gayret ediyoruz. Türkiye ile ülkeleri beyninde kültürel bire bir güreşçi köprüsü kuran öğrencilerimiz bizler için çok zer. Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimiz hem Türkiye’dahi hem birlikte ülkelerinde koskocaman göreveler üstleneceklerine candan inanıyorum” dedi.

İl Barhana İdaresi Müdürü Haşim Özcan ise Atatürk Üniversitesi ile birlikte bu müfit programı gerçekleştirmekten sevinme duyduklarını aktararak, kurumlar arası gelişim birlikleri ile gönüllere dokunmaya devam edeceklerini aktardı. – ERZURUM

Share: