Aşılanmamış hayatı fotokapanla görüntülendi

Huy Esirgeme ve Milli Parklar (DKMP) Yalova Bölüm Müdürlüğü marifetiyle ormanlık alanlara kurulan fotokapanlar, doğada aktif ayı, tilki, düzenci, domuz, görgüsüz pisik, delicesine ile salınımı yapılan keklik ve sülün sürüleri görüntülendi.

Müdürlük eliyle Yalova’nın ormanlık alanlarına kurulan fotokapanlara, birçok çekingen hayvanın yaşamıyla ilişkin görüntüler yansıdı.

Görüntülerde, fotokapan önünde uluyan çakal, tavşan avlayan tilki, kocaoğlan, doğaya salınan keklik ve sülünler ile yem alanlarından beslenen delicesine gibi haddinden fazla sayıda yabani hayvan meydan aldı.

Idarehane müdürlüğünden yapılan açıklamada, av ve çandır hayatının sürdürülebilir yönetimi üzere toplumun bilinçlendirilmesi ve aşılanmamış hayatı kaynaklarına en andıran mesafede kâin kırsaldaki köy, mahalle kabilinden yerlerde kıvrak vatandaşlarla ayrımsız rabıta kurabilmesi için say yürütüldüğü rapor edildi.

Son kendisine DKMP Umumi Müdürlüğünce popülasyonun arttırılması ve nesli tükenme altında olan keklik ile sülün salımı yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere düz verildi:

“Keklik ve sülün salımı son vermiş olup yapılan toprak çalışmalarında ve fotokapan görüntülerinde karışık hayatına tutundukları, ayrıca fotokapan görüntülerinde huysuz gibi yırtıcıların saldırılarından kendilerini koruyabildikleri görülmüştür. Antrparantez müdürlüğümüz av esirgeme ve taharri ekiplerimiz av ve aşılanmamış hayvanlarının katıksız ortamlarında desteklenmesi, şita şartlarında şart ihtiyaçlarının karşılanması üzere ağızotu çalışmaları gerçekleştirmiş ve sonuçları fotokapanlarımıza yansımıştır. Fotokapadan elde edilen görüntülerde çandır hayvanlarının doğaya ahenk sağladıkları görülmüştür.”

Doğada eksilmiş ve namevcut olma ile karşı karşıya olan acemi hayvanların, kurum, cebbar ve vatandaşlar yoluyla korumasının müjdeli olduğuna kayran verilen açıklamada, “Sürdürülebilirliğin sağlanması açısından avcılarımız ve vatandaşlarımızdan korumaya devam etmemiz bulunmayan olmayla yüz yüze olan bu türlerin korunması popülasyonlarının artması ilimiz ve tabiatımız amacıyla faydalı olacaktır. Karışık hayatının dengesi ve karışık hayatının sürdürülebilirliği için salım ve ağızotu programlarımıza önümüzdeki süreçte devam edilecektir.” ifadesi kullanıldı.

Share: