ASOF Başkanı İnanç’tan Bolu’da barajdaki balık ölümlerine ait açıklama Açıklaması

Toy ve Sportif Sistem Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) Başkanı Serkan İnanç, Bolu’daki Gölköy Barajı’nda yaşanan balık ölümlerinin, düzenledikleri “Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması” öncesinde gerçekleştiğini savundu.

İnanç, Gölköy Barajı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 2-8 Ekim’dahi planlanan yarışmanın 3 Teşrinievvel Pazartesi haset başlayıp mazi saat 15.00 itibarıyla sona erdiğini belirtti.

Yarışmaya katılan sporcuların bir ahit elan bölgede kalarak vatandaşların geberik balıkları almasını engellediğini anlatan İnanç, zaman bakımından bölgede hiçbir yarışmacının kalmadığını aktardı.

Son iki günden beri ASOF ve sporcular hakkında kırıcı ithamlarda bulunulduğunu dile getiren İnanç, “29 Eylül Perşembe günü denetleme kurulu üyemizle buraya geldik. Perşembe haset akşam üst çokça bir iki dahi olsa suda süzgün yüzen balıkları görmüştük zaten. Cuma Namazı günü üstelik bir şekilde birkaç birlikte olsa 1-2 ahiret yolculuğu vardı. Suyun kıyısında yığılmış yüzen balıklar vardı. Bunu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüze bildirdik.” dedi.

“Yarış öncesinde gelişen davranışlar”

İnanç, 1 Ilk Teşrin’bile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile şamandıraları dikmek üzere suya açıldıklarında ölümlerin daha dahi yoğunlaşmaya başladığını gördüklerini kaydederek, “Bunların bütünü yarışma öncesinde gelişen olaylar. Yarışmamızın ad çekme çekimi 2 Teşrinievvel Alım Satım günü geçekleşti. O saate büyüklüğünde hiçbir yarışmacımız Gölköy kıyısında değildi. O saatte bu gölde tıpkısı derinti balık ölüsü vardı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yeryüzü balaban balığını yakalamayı hedeflediklerini vurgulayan İnanç, “Türkiye dışından birlikte dünyanın temas yerinden izlenen ayrımsız yarışma bu. Kullandığımız malzemeler, teknikler bir anda süratle rastgele özdek benzeri. 14 yıldan beri sıfır ayrımsız şey akıbet iki günde neymiş biz yapmışız kadar üzerimize yıkılmaya çalışılıyor. Bu üstelik bizi müthiş derecede üzdü.” diye niteleyerek konuştu.

Gölköy’de gayrikanuni avcılığın ve yer kirliliğinin önlenmesi üzere çok sayıda himmet yaptıklarını, balık popülasyonunun korunması amacıyla emek gider ettiklerini nâkil İnanç, tek şekilde kimyasal yemleme kullanılmadığını anlatım etti.

Kentin içmece suyu ihtiyacının karşılandığı Gölköy Barajı’ndaki balık ölümleri üzerine, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince, 4 Ilk Teşrin’de ölmüş balıklardan ve sudan dekoratif alınmıştı.

Share: