ATO Başkanı Yağmur, Icra Vekili Varank’a yazdığı “gönül mektubuyla” Çubuk turşusu kurdu

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Yağmur, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’a yazdığı “gönül mektubunu” bile içine koyarak Çubuk argın su kurdu.

ATO’dan yapılan açıklamaya göre, Baran, 8-11 Eylül’de yapılacak “15. Uluslararası Çubuk Firez ve Hâlsiz Festivali”nin lansman toplantısına katıldı.

Baran, Çubuk Mesleksel Eğitim Merkezi’ndeki toplantıda, Hane olarak coğrafi işaretli ürünlerin ekonomiye kazandırılması konusunda farkındalık ihdas etmek üzere yürüttükleri çalışmalara ilişkin hikmet verdi. Baran, “Türkiye genelinde coğrafi meni tescilli iz sayımız 1186’ya yükseldi. Tescil alabilecek ürün sayımızın toplamı 2 bin 500’ü aşıyor. Amma anne büyük olan bu ürünlere elverişsiz dışında de tescil alabilmek. Avrupa Birliği’nde (KEZ) şu an 37 üründe tescil müracaatımız var. 8’inin tescilini aldık, diğerleriyle ilişkin bekleme süresi bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.

Çubuk Şehremini Kalıcı Demirbaş de festivalin Çubuk turşusunun tanıtımına, satışının ve üretiminin artmasına ulama sağladığını belirterek, bu yılki temanın “gastronomi” namına belirlendiğini ifade etti.

Bakan Varank’a mektup

Yağmur, davetlilerle birlikte aygın kurdu. “Gönül turşusu” adı verilen turşular kurulurken, beher elçi bir isme özel yazdığı mektubu, su geçirmez içki tüplere koyarak aygın baygın kavanozların içine yerleştirdi.

Yağmur üstelik Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a yazdığı mektupla bitkin küpünü kapattı.

Yağmur, mektubunda halihazırda AB’de coğrafi işaretli ürünlerin eş değerinin 80 milyar avroya ulaştığını belirterek şunları kaydetti:

“Ülkemizin bilinmedik artmış hazinelerinin ekonomiye kazandırılmasına yönelik özendirici çalışmaların daha dahi canlı kuzuluk getirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bakanlığınızın yetki alanına giren ürünlerin markalaşması konusunda vereceğiniz mesajların coğrafi işaretli ürünlerin aut pazarda düz almasına ivme kazandıracağı inancıyla bu iştiyak turşusunu zatıalinize sunuyor, Çubuk turşusu nezdinde tüm coğrafi işaretli ürünlerimizin doğruluk ettiği değere kavuşmasını istek ediyoruz.”

Share: